Bayramda İstanbul’da Hayatta Kalma Rehberi

0

İstanbul’dan kaçan arkadaşlarınızı görüp “ne yapacağım ben bayramda?” diye hayıflanıyorsanız, üzülmeyin. Çünkü İstanbul’un kalabalığından kurtulmanız ve güzel bir mini-tatil yapmanız mümkün. Sizler için keşmekeşi hafiflemiş İstanbul’un güzelliklerini beş maddede derledik.

5- İstanbul’un Turizm Cenneti Olduğunu Unutmayın

bebek-starbucks-Bayramda-istanbulda-hayatta-kalma-rehberi

En önemli öneriyi başta yapalım: İstanbul’un turist gönderen değil, alan bir kent olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bu şehirde yaşayan insanlar bayramlarda akrabalarına pek gidemeseler de, onlara gelen misafir çoktur. Yani bayram günlerinde ne zamandır gitmeye fırsat bulamadığınız Bebek Starbucks’ta boğaza karşı bir latte içmeyi düşünüyorsanız, bu planınızı ertelemenizi öneriyoruz. İstanbul’da yaşayan insanların yoğunlukta olduğu bölgelerdeki trafiğin açıklığı sizi yanıltmasın, çünkü popüler turistik yerler dolu olabilir. Bayramın ilk günü ve son günü köprü trafiğinde uzun bekleyişler olabilir. Bunları dikkate alarak İstanbul’un “bilinmeyen” güzelliklerini keşfetmeye veya şehre yakın kaçış noktalarına yönelik günübirlik kaçamak planları yaparsanız, Ramazan bayramı tatilinizin tadını daha iyi çıkarabilirsiniz.

4- Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Bayramda-istanbulda-hayatta-kalma-rehberi-Nezahat-gokyiğit-Botanik-Bahcesi

İstanbul’un güzellikleri dendiğinde insanların aklına ilk olarak tarihi yerler ve Avrupa Yakası gelir. Ancak Anadolu Yakası’nın yeni saklı incilerinden biri olan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, bu şehirde yaşayan herkesin görmesi gereken bir yer. Köprü trafiğine girmeden, otopark sıkıntısı yaşamadan, “tatil günü gibi bir tatil günü” geçirmek istiyorsanız bitkilerin renkli dünyası sizleri bekliyor. Bayramın ilk günü dâhil her daim açık olan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, Ataşehir’de bulunuyor ve 09:30-19:00 saatleri arasında hizmet veriyor. Hem girişin hem otoparkın ücretsiz olduğunu ve bahçenin “Merkez Ada” kısmında çocuklara yönelik eğlenceli ve öğretici sergiler bulunduğunu hatırlatalım. “Bayramda Ataşehir keyfi” diye check-in yapmak da size kalsın.

3- Çınaraltı Aile Çay Bahçesi

İpek’in Fiko’yu niye terk ettiğini inanın biz de hâlâ bilmiyoruz ve çok üzülüyoruz. Ama Süper Baba dizisindeki o enfes kahvehane dün gibi aklımızda. Oturduğunuz zaman şehrin hangi yakasında olduğunuzu kestiremediğiniz manzarası, uygun fiyatları ve her daim sakin atmosferi ile Çengelköy’de bulunan Çınaraltı Aile Çay Bahçesi bayramınızı değerlendirmek için güzel bir kaçış noktası olabilir. Kahvaltıdan sonra uzun bir sahil yürüyüşü yapıp İstanbul’un tadını daha da çıkarabilirsiniz. Dar sokakları ve hiç değişmeyen esnafı ile Çengelköy’e bir şans verin. Bu arada Çınaraltı’na kahvaltıya gidiyorsanız, girişte solda bulunan minik fırından (evet o da Süper Baba dizisindeki fırın) simitlerinizi almayı unutmayın, ki ritüel tam olsun.

2- Adalar ve Özellikle Kınalıada

İstanbul’dan gidemiyorsanız, İstanbul’a gidin. Tatil sizin için deniz keyfi mi? Sakin ve huzurlu bir ortam mı istiyorsunuz? Biraz da tarihi yerleri gezseniz fena olmaz mı? Öyleyse sizi Kabataş, Bostancı, Kadıköy ve Eminönü iskelelerinden birine alalım. Geçmişte elektriği olmadığından daha az gelişen ve bu sayede adalar keyfi için halen bir inci olan Kınalıada’da tüm isteklerinize kavuşabilirsiniz. Adada gezmek için bisiklet kiralamanızı öneriyoruz. Kumluk, Ayazma ve Kamos plajlarından denize girebilirsiniz. 1950’li yıllarda ada halkının Adnan Menderes’ten istemesiyle kurulan ilk camii olan Kınalıada Camii, Panayia Kilisesi, Hristos Manastırı ve Sirakyan İkiz Evleri de gezilecek yerler arasında bulunuyor. Son vapuru kaçırmayın, fotoğraf çekmeyi unutmayın.

1- Polonezköy ve Çatalca

Bayramda-istanbulda-hayatta-kalma-rehberi-piknikpark

İstanbul’da tatil gününüz var, ne yapacağım diye düşünüyorsunuz ve Ramazan yeni bitmiş. Hava güzel, canınız temiz hava ve güzel yemek istiyor, bir yandan da “şöyle bir ayaklarımı uzatıp dinlensem, ense yapsam” diyorsunuz. Arabanız var, ama trafiğe girmek istemiyorsunuz. Uzaklara gitmek sorun değil, ama fazla kalabalık olmasa iyi olur. Hâlâ kafanızda canlanmadıysa biz söyleyelim: Siz piknik yapmak istiyorsunuz.

Artık oturduğunuz yere göre Polonezköy’e mi gidersiniz yoksa Çatalca’ya mı bilemiyoruz. Ancak Türkiye’nin her kesiminden ailelerin yıllar içerisinde deneye deneye en üst seviyesine ulaştıkları piknik ve mangal sanatının engin dünyasını yabana atmayın. Onun yerine patlıcanları, biberleri ve sonra soslanmış kanatları harlı ızgaraya atın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.