Bilinmeyen Yönleri ile Bozcaada

0

photo 1

Türkiye’nin 3. büyük ve “Conde Nest Traveller” dergisine göre dünyanın 4. güzel adası olan Bozcaada ile ilgili birçok farklı tanıtım yapılıyor. Ancak bu içeriklerin genellikle “şarap, rüzgâr gülleri, dalış” üçlüsünde sıkışıp kaldığını görüyoruz. Bu nedenle sizlerle Bozcaada’nın bilinmeyen yönlerini paylaşmak istiyoruz. Gelin hep birlikte Ege’nin “butik adası” Bozcaada’nın arka tarafını gezelim.

photo 3 (2)

Üzüm Bağları

Rüzgâr Yönüne Göre Koy Seçimi

shutterstock_95977795

Bar-disco eğlencelerini çok barındırmadığından, deniz turizmi ile ön plâna çıkmayan Bozcaada, aslında denizin ve incecik kumun tadına en güzel varabileceğiniz destinasyonlardan biri. Ada halkı tarafından çok iyi bilinen, tatilcilerin ise ancak “meraklı” olanlarının öğrenebildiği teknik ise, rüzgâr yönüne göre koy seçimidir. Bozcaada’da rüzgâr genellikle lodos (güneyden) veya poyraz (kuzeyden) esiyor. Bozcaada’da her rüzgârda girilebilecek farklı koylar bulunuyor. Bunlardan Ayazma, Sulubahçe, Habele, Beylik, Akvaryum koyları poyrazda ve Çayır, Tuzburnu, Poyraz Limanı, Tekirbahçe koyları da lodosta denize girmek için uygun.

Yürümeye Hazır Olun

shutterstock_133753772

Bozcaada’nın minibüs seferleri yalnızca en popüler noktalara yapılıyor. Ancak adanın “saklı hazineleri” yürümeye hazır olanları bekliyor. Örneğin Tekirbahçe ve Poyraz Limanı koyları arasındaki minik koy, genellikle bomboş oluyor. Mermer Burnu ise dalış ekipmanı olmadan, yalnızca şnorkel ve gözlükle dahi olağanüstü deniz yaşamını gözleyebileceğiniz bir yer ve buraya da ancak yürüyerek ulaşılabiliyor.

Balığa Çıkın

photo 1 (2)

Bozcaada, balık göçü yollarında bulunuyor. Bu nedenle balıkçılık mesleği adada çok yaygın. Mevsimine göre birçok balık ve deniz ürünü burada avlanabiliyor. Balıkçılık sporuna merakınız varsa mutlaka olta takımlarınızı yanınıza alın. Ayrıca Bozcaada’da teknelerle açılan balıkçılık gruplarına katılabilir, zıpkınlı avcılık yapabilirsiniz.

Gitmek İçin Acele Etmeyin

photo 3

Bozcaada, yaz aylarında aşırı kalabalık olabiliyor. Ramazan’ın bitişi ile birlikte, özellikle hafta sonları neredeyse her yer “tam kapasite” çalışıyor. Koylarda şezlong bulmanız dahi zor olabilir. Bu da adanın sakin ve huzurlu ruhuna ters bir durum. Ada ile ilgili bilinmeyen durum ise, sıcaklık düzeyleri. Zira Eylül-Ekim aylarında deniz sıcaklığı gayet yüksek olurken rüzgârlar da daha az esiyor. Dolayısıyla Bozcaada’nın tadını çıkarabilmeniz için, adaya sonbahar aylarında gitmenizi öneriyoruz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.