Bodrum mu, Çeşme mi?

0

Türkiye’nin “deniz-güneş-kum” destinasyonlarını saymakla bitiremeyiz. Ama her yaz, en çok tartışılan “kıran kırana” geçen mücadele “Bodrum vs. Çeşme” dir. Biz de kısaca bu iki cennet köşesini karşılaştırmak istedik.

Hangi Bodrum, Hangi Çeşme?

Başlamadan önce, bu iki tatil beldesinin de çok farklı alternatifleri olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Yani Çeşme ve Bodrum’un merkezlerini kıyaslamanız anlam ifade etmeyecektir. Yalıkavak’sız bir Bodrum, Alaçatı’sız bir Çeşme gibidir. Dolayısıyla, her iki beldenin de tadını tam anlamıyla çıkarabilmeniz için ya aracınızla gitmeniz ya da araç kiralamanız gerekiyor.

Kimler İçin Bodrum, Kimler İçin Çeşme?

Uzmanlar, Bodrum ile Çeşme’nin temel farkının “destination development” yani “tatil beldesi gelişimi” olduğunu söylüyorlar. Yani Bodrum uzun yıllardır dünya çapında marka olması sayesinde, birçok konuda öne geçiyor. Ancak Çeşme’nin de doğal yapısının bakirliği ve “keşfedilmemiş” oluşunun getirdiği hedef kitle farkı, birçok kişiyi cezbetmek için yeterli. Bodrum’da bulunan tesislerde en ucuzundan en pahalısına geniş seçenekler varken, Çeşme’nin daha “elit” oluşu da bu gelişim farkından kaynaklanıyor.

Bodrum’un gece hayatı, Çeşme’nin çok ötesinde. En kalabalık ve “kafa şişirici” discolardan en “elit” gece kulüplerine çok geniş bir yelpaze mevcut. Çeşme’nin gece hayatı ise daha sınırlı ve “evlilere yönelik” olarak nitelendiriliyor. Bodrum’da “yaz aşkı” bulmanız veya beraber gideceğiniz arkadaşlarınızla doyasıya dağıtmanız mümkün. Çeşme’ye ise sevdiğiniz insanla gidip, rahatsız edilmeden tatilin keyfini çıkarabilirsiniz.

Su sporları ise Çeşme’nin öne çıktığı nokta. Dalış için iki bölgede de imkân mevcut. Ancak Alaçatı’nın yeri apayrı. Zira Alaçatı’nın yıl boyunca stabil rüzgâr yapısı, dünyanın en önemli birkaç rüzgâr sörfü noktasından biri olmasını sağlıyor. Özellikle bu spora yeni başlayanlar için burası bir “eğitim parkuru” niteliğinde.

İkisini de Görmek Lazım!

Tatil kavramı, her birey için farklı anlamlara gelir. Kimimiz tatilde yorulmayı ve keşfetmeyi severken kimimiz de yatıp dinlenmeyi ve sevdiklerimizle huzurlu vakit geçirmeyi severiz. Türkiye’nin avantajı, her tatil anlayışına uygun destinasyonlar barındırması. Ülkemizin bu iki cennet köşesini de görmenizi ve kendi seçiminizi yapmanızı öneriyor ve iyi tatiller diliyoruz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.