Cennetten Bir Köşe Gümüşlük

0

Gümüşlük Bodrum’un en mutena belgelerinden en çok ziyaretçi akınına uğrayan beldelerinden biri olma özelliğini taşıyor. Gerçekten cennetten bir köşe olmanın haklı gururunu yaşayan beldenin en önemli ve tarihsel objelerinden biri olan “Tavşan Adası”dır. Ege halkının tam anlamıyla karakterinin nakış nakış işlendiği sakinlik, doğal güzellik, samimiyetin güneş ve denizle tamamlandığı Ege sofralarının burada buluştuğu konukseverlik, hoşgörünün yaşandığı şipşirin ve sıcacık bir köy.. Oldukça çeştli ve zengin bir floraya sahip bu şirin belde tarihi geçmişiyle de gelenleri büyüleyen ruhu asırlar boyu muhafaza ederek taşımaktadır. Gümüşlük’e gitmek heyecan, macera, kalplere inen duyguların kabarması, unutulmaya yüz tutmuş maddi ve manevi değerleri bir nebze de olsa hatırlamak demektir.

Gümüşlük’e gittiğinizde mavinin enva’i çeşidi renge bürünmüş denizi sizleri ev sahibi edasıyla karşılar. Büyüleyici gün batımı fotoğraf karelerine sığamayacak kadar etkileyerek unutulmayacak nostaljilere perdelerini açar. Ilık esen tatlı rüzgarına çiçek ve meyve kokuları ve kuş cıvıltıları eşliğinde senfonik bir sarhoşluğun içinde buluverirsiniz kendinizi adeta.. Gümüşlük her mevsimiyle ayrı güzelliklere sahip olmayı düstur edinmiş bir beldedir. Şairlere, ressamlara, müzisyenlere, aşklara ilham kaynağı olmuştur. Tarihi ve kültürel yapısıyla Bodrum’un mütevazı balık restoranlarına, dünyaca ünlü müzisyenlerin konserlerine, festivallere, sergilere gönlünü açan küçücük balıkçı kasabası ve koyu ile buraya gelenlerin vazgeçilmeyen adreslerinden biri olmuştur. 4 bin yıllık bir tarihe sahiplik eden Gümüşlük “Myndos” kentinin kurucusu Karya Kralı Maulossos’un hemen ardından Brutus, Büyük İskender, Antonios gibi imparatorların girişimleriyle bu kültürlere ev sahipliğinde bulunmuş çok eski bir Leleg kenti olarak bilinmektedir. Kuyular, mezarlar, değirmenler, kiliseler, çeşme ve su sarnıçları bu imparatorlar zamanında inşa edilmiş ve tarihi özelliklerini kaybetmeksizin bu güne dek ayakta kalmıştır. Gümüşlük’ün enteresan taraflarından biri de beldede dağ eteklerinde bulunan yel değirmenleriyle gelen konuklarını karşılamasıdır. Eski Karakaya Köyü’nde bulunan Rum Evleri, tarihi kral yolu’yla birleşen Gümüşlük Koyu’ndaki Tavşan Adası Bodrum ve bu beldenin en mutena yerlerinden biridir.

Gümüşlük’e Bodrum merkezden kalkan minibüsler 5 TL. Gibi bir ücret karşılığında ulaşabilme imkânına sahip olabiliyor. Merkezle Gümüşlük arası 23 km. uzaklıkta olup yarım saatte ulaşılabiliyorsunuz. Gümüşlük meydanda sizi indiren minibüslerle birkaç adım yürüme mesafesinde olan sahile inebilirsiniz. Deniz kıyısında sizleri hemen Tavşan Adası karşılar. Sahilden adaya deniz üzerinden ve suyun içinden 2-3 dakikada geçebilirsiniz. Yapacağınız tek şey paçalarınızı sıvayıp diz seviyesine kadar gelen suyun içinden yürümektir. Bu adanın ismi tavşanlar yaşadığından ötürü Tavşan Adası’dır. Gümüşlük sahili çok uzun bir şerit olmasa da gelenler tarafından oldukça rağbet gören bir yerdir. Gümüşlüğe geldikten sonra balık restoranlarında balık yemeden Bodrum’a dönmeyin. Gün batımını izlemeniz için belediyenin çay bahçesinde taze demlenmiş çayı içmeyi sakın unutmayın. Ayrıca sıcak çıtır çıtır lokma tatlısını yemeden geçmek olmaz. Bu sıcak ve şirin beldenin pek çok özellikleriyle sizleri baş başa bırakıyor Gümüşlüksüz Bodrum’u asla düşünmemenizi tavsiyede bulunuyoruz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.