Eşsiz Güzellikleriyle Alaçatı

0

Güzellik anlayışı kişiden kişiye değişim gösterebilir. Kimisi soğuk sever kimisi sıcak. Kimisi ormanı sever kimisi  denizi. Ama herkesin bir ortak noktası vardır. Sıcağı da kullanır soğuğu da. Ormandan da geçer denizden de. İşte burada gelinen noktada görülüyor ki sevgi bazen ihtiyaçlara engel olamıyormuş. Yani kısacası aslında her şeyi seviyoruz fakat zannediyoruz ki o ana olmak istediğimiz yerde olamayınca olmak istediğimiz yeri seviyoruz.Tabikide hayır çünkü insan olarak hepimiz her şeyi her şeyiyle seviyoruz. Uzun lafın kısası yurdumuzda her köşe her şehir kendine özgü güzellikler taşımakta. Önemli olan buralarda yaşayabilmek. Yaşadığımız anlarda her bastığımız taşın rengini her kokladığımız gülün kokusunu anlayabilelim. Yurdumuzun her köşesinde eşsiz güzellikleri ile büyüleyen masalsı kasabalar var aslında önemli olan bu kasabaların kıymeti bilinmesi. Ama hani demiştik ya sevgi kavramı olmak istediğimiz yere göre değerini fazla gösterir diye bizim memleketimizde de öyle yerler var ki masalsı güzellikler taşımakta.

Alaçatı

Denizin adeta kara ile kucaklaştığı aslında kedi ile köpek misali sevmezlermiş de enteresan bir şekilde birlikte yaşıyorlarmış anlaşıyorlarmış havası yaratan bütünleşmesi, hemen denize bitişik kurulmuş çay bahçeleri balık lokantalarının rengarenk sandalyeleri otur diye yalvarıyormuş havası hemen sevecen bir gülücüğün yanaklarımızda belirmesine yeterli olabilmektedir. Alaçatı işte eşsiz güzellikleri ile büyüleyen kasabalar  listesine girebilecek özellikleri her sokağı ile ve sokaklarındaki renk cümbüşü yaratan begonvillere inat renklendirilmiş otel kapı pencere çerçeveleri adeta sokaktakileri masallar diyarına götürerek bir kelebeğin peşinde koşan çiçekli elbisesini giymiş  kız çocuğu gibi uçarsınız rüzgarın önünde..

Hani demiştik ya eşsiz güzellikleri ile büyüleyen kasabalar diye işte masallarda yaşamak veya masallardaki gibi sevmek için aradığımız güzellikler belki de yanı başınızda aslında. Ama yine de o masalsı havaların olduğu Alaçatı güzelliklerinde kaybolmak isterseniz. Renk cümbüşünden gözlerinizi alma fırsatı yakalayabilirseniz hemen yanı başınızda yine bir başka masalda rol alabilmeniz için duran yel değirmenleri, Donkişot’un en yakın savaşçı dostu olarak yel değirmenlerine doğru yokuşu tırmanarak çıktığınız da siz saldırmasanız da denizde seyreden teknelerin yelkenleri ile yel değirmenlerinin yelkenleri arasındaki rüzgar muhabbeti eşliğinde çayınızı yudumlarken yaşayacaksınız masalardaki büyülü havayı.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.