İftardan Sahura Beyazıt

0

İstanbul’da Ramazan, yüzyıllardır dolu dolu yaşanıyor. Bu kültür bizlere “normal” gelse de, aslında o kadar renkli ki, tüm dünya müslümanlarının hayallerini kutsal topraklardan sonra İstanbul süslüyor. İstanbul’un en önemli Ramazan merkezlerinden biri ise, Beyazıt.

Dışarıda iftar yapmak birçoğumuz için “alışıldık” bir durum. Ancak sahuru dışarıda yapma alışkanlığı, son yıllarda Ramazan ayının yaz mevsimine gelmesiyle birlikte hayatımıza girdi. İftar ile sahur arasındaki süre yaklaşık 7 saat olunca, iftar için dışarı çıkmışken eve dönmeden önce sahuru da yapmak özellikle turistler için çok cezbedici.

Beyazıt’ın kalbi her zaman olduğu gibi Ramazan akşamlarında da Beyazıt Meydanı’nda atıyor. İftar saatlerine doğru giderek kalabalıklaşan meydan, gecenin en yoğun saatlerinde dahi rahatsızlık verecek bir düzeye ulaşmıyor. İftarda belediye tarafından ücretsiz olarak dağıtılan kumanyalardan en lüks restoranlarda her şey dahil menülere kadar geniş seçenekleriniz mevcut. Ayrıca iftar sonrası çay-kahve içmek için meydanın ortasına kurulmak çok keyifli.

Dört bir yandan yankılanan ezan seslerinin verdiği huzur ve dinginlik ile oruçların açılmasının ardından, yavaş yavaş sahne ve ışıklandırma kurulumu başlıyor. İlerleyen saatlerde yine bu sahnede canlı tasavvuf musikisi performansı sergileniyor. Ardından karagöz-hacivat, orta oyunu, meddah gibi değişik Ramazan aktiviteleri izleyicilere sunuluyor. Sahnenin etrafında bulunan şişme karakterler ve meydanda gezen animatörler ile çocuklar da unutulmamış.

Beyazıt’ta iftardan sahura zaman geçirenlerin favorilerinden biri de alışveriş. Bölgeye islam ülkelerinden çok sayıda turist geliyor ve bu turistlerin birçoğu ülkemizden alışveriş yapmayı çok seviyor. Beyazıt’ın dört bir yanında kurulan minik tezgâhlardan belediyenin standlarına, cadde üzerindeki dükkanlardan büyük mağazalara hemen hemen her yerde, günün en “yoğun” saatleri iftar ile sahur arasında yaşanıyor. Özellikle “T-Shop” adlı güzellik ve bakım ürünleri satan mağaza, çokuluslu kalabalığıyla görenleri şaşırtıyor. Beyazıt’ta sunulan ürünlerin genel anlamda makul fiyatlı olması, bu yoğun ilginin en önemli sebebi. Bir bardak kahve 75 kuruş, bir kilogram Kudüs Hurması ise 50 TL fiyatla sunuluyor. Yeme-içme yerleri de aynı şekilde İstanbul’un geneline göre ekonomik.

Aile veya arkadaşlarla dışarıya çıkıp keyifli zaman geçirmek için uygun yerlerin giderek azaldığı, mevcut mekânların da giderek daha pahalı hale geldiği İstanbul’da oruç tutun veya tutmayın, iftardan sahura Beyazıt’ı mutlaka görmelisiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.