Açık Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin Ev Çözümleri

0

Yüzünüzdeki gözeneklerin açık olması, kir, toz, yağ ve terin gözeneklerde birikmesine neden olur. Bu da siyah noktalara, lekelenmeye karşı açık olmaya ve cildinizin daha hızlı yaşlanmasına sebebiyet verir. Hemen hemen her evde bulunan malzemelerle gözenekleri kolaylıkla sıkılaştırabilirsiniz.

Cildinizde oluşan yağı kontrol edebilmek veya açık gözeneklerin görünümünü en aza indirmek istiyorsanız, aşağıdaki ev ilaçlarını deneyebilirsiniz.

Elma sirkesi
Eğer yüzünüzdeki açık gözenekleri sıkılaştırmak istiyorsanız, en ideal ev ilacı elma sirkesidir. Sirke cildi temizler, bu nedenle bir tonik olarak kullanılabilir. Sirkeyi cildinizi temizlemek için düzenli olarak kullanırsanız, gözenekleriniz küçülmeye başlayacaktır.

Sirkeyi yüzünüzde kullanmak için önce suyla seyreltmeniz gerekir. Bir pamuğu seyreltilmiş suya batırın ve cildinizi silmek için kullanın.

Bal ve limon
Gözenekleri küçültmenin bir başka yolu da bal ve limonu karıştırmaktır.

Limon suyuna biraz bal ekleyin ve yüzünüze sürün. 20 dakika bekledikten sonra yıkayın.

Karbonat
Gözenekleri sıkılaştırmanın bir başka yolu da karbonat kullanmaktır. Karbonat, anti-enflamatuar olmasının yanı sıra anti-bakteriyeldir.

2 yemek kaşığı karbonata ve 2 yemek kaşığı su ekleyin ve bir macun elde edin. Dairesel hareketle yüzünüze masaj yaparak sürün. Sonrasında durulayın.

Buz
Açık gözenekler için kullanabileceğiniz bir diğer hızlı çözüm de buz kullanmaktır.

Bir buz küpü alın ve açık gözeneklerin üzerinde gezdirin. Buz küpü hem yüzünüzü temizler hem de gözenekleri küçültür.

Muz kabuğu
Muz kabuklarının da gözenekleri sıkılaştırmak için kullanılabileceğini biliyor muydunuz? Muz kabuğunun içindeki luteinin varlığı gözenekleri küçültmek için gerçekten iyidir.

Muz kabuğunun iç kısmını cildinize masaj yaparak sürün ve10 ila 15 dakika bekleyin. Daha sonra yüzünüzü yıkayın.

Yoğurt
Yoğurtta bulunan laktik asit, gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olur.

Biraz yoğurt alın ve yüzünüze sürün. 15 dakika yoğurdu yüzünüzde bekletin ve daha sonra soğuk suyla yüzünüzü yıkayın.


Share.

About Author

Comments are closed.