Akne Eğilimli Ciltler İçin Ev Yapımı Sıkılaştırıcı Tarifleri

0

Dermatologlar genellikle yağlı ve akneye eğilimli ciltler için büzücü kullanılmasını önerir. Deride aşırı sebum veya yağ bulunması cilt gözeneklerini tıkayabilir ve bu tür tıkanmış cilt gözeneklerinin ölü cilt hücrelerini ve bakterilerini barındırması daha olasıdır. Sonuçta sivilce veya akne gelişmesine neden olabilir. Cilt gözeneklerini daraltarak büzücü, yağ bezlerinin sebum veya yağ salınımını kontrol edebilir.

Ev yapımı sıkılaştırıcı tarifleri

Piyasa çok çeşitli sıkılaştırıcı ve toniklerle dolup taşmasına rağmen, birçok kişi tamamen doğal ve sert kimyasal maddeler içermediğinden ev yapımı sıkılaştırıcıları tercih etmektedir. Aşağıda tarifleri kendiniz de yapabilirsiniz.

Limon ve portakal gibi narenciye familyasının üyeleri, her cilt tipinde kullanılabilecek en iyi doğal büzücü maddelerdir. Portakal ve limon suyu, cilt gözeneklerini daraltarak cildi sıkılaştırabilir. Ancak, suyu yüzünüze uygulamadan önce hafifçe sulandırdığınızdan ve en iyi sonuçları almak için 10 – 15 dakika kadar beklediğinizden emin olun. Cilt sıkılaştırıcı 5 maske tarifi

Rendelenmiş salatalık veya salatalık suyu da yaz günlerinde cildinizi sıkılaştırıp yenileyebilir. Salatalık suyunu yüzünüze uygulayın ve ılık suyla durulamadan önce 15 ila 20 dakika bekletin. Ayrıca daha serinletici yapmak için birkaç damla gül suyu da ekleyebilirsiniz.

Aloe vera akne lezyonlarının iyileşmesini hızlandırabilen büzücü ve iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Aloe vera jeli alabilir veya evde bitkiye sahipseniz jeli yapraklardan çıkarabilirsiniz. Bir yaprağın dış katmanlarını kesin ve jeli sıkın. Bu jeli yüzünüze uygulayın, 15 ila 20 dakika bekletin ve sonra yüzünüzü temiz suyla yıkayın.

Cadı ela belki de en popüler doğal sıkılaştırıcılardan biridir. Cadı-ela çalının yapraklarından ve kabuğundan üretilir. Bu çalının yaprakları, kabuğu ve dalları, büzücü özelliklerini veren yüksek seviyede tanen içerir. Bir pamuk topunu cadı elasına batırın ve yüzünüze sürün. Durulamadan önce cildinizde 10 ila 15 dakika kalmasına izin verin. Cilt sıkılaştırıcı tonik nasıl yapılır?

Gül suyu ılıman, ancak etkili bir büzücüdür. Evde bir kase su kaynatıp ve ardından birkaç taze gül yaprağı ekleyerek gül suyu yapabilirsiniz. Yaprakları 30 ila 40 dakika suda beklettikten sonra atın. Bu su hafif bir büzücü veya tonik olarak kullanılabilir.

Sirke, muhtemelen mutfakta bulunan en çok yönlü üründür. Sirke su ile karıştırılabilir ve ucuz bir büzücü olarak kullanılabilir. Sirkenin eşit kısımlarını (tercihen elma sirkesi) ve suyu karıştırıp yüzünüzü durulamak için kullanabilirsiniz.

Fesleğen yapraklarının kaynar suya konulmasıyla başka bir ev yapımı büzücü veya tonik hazırlanabilir. Bir kase kaynar su alın ve içine 2 ila 3 çay kaşığı kuru fesleğen yaprağı koyun. Yaprakların yaklaşık 15 ila 20 dakika demlenmesini bekleyin, ardından suyu büzücü olarak kullanabilirsiniz. Kalan su, ileride kullanmak üzere bir cam şişe veya kapta saklanabilir. Benzer şekilde, taze kesilmiş nane yapraklarını ve kurutulmuş papatya çayı da kaynar suda demlenerek nane ve papatya sıkılaştırıcısı yapabilirsiniz.

Bununla birlikte, büzücüler sivilceleri tedavi edemez ve şiddetli akne salgını hemen azaltamayabilir. Bununla birlikte, bunların kullanımı sivilce salgınlarının sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Bir Sıkılaştırıcı Nasıl Kullanılır?

Bir büzücü uygulamadan önce, yüzünüzü yumuşak bir sabun ve ılık suyla yıkayın. Aşırı yağlı ve sivilce eğilimli cildiniz varsa, antibakteriyel özelliklere sahip yumuşak bir sabun kullanın.

Yüzünü yıkadıktan sonra sıkalıştırıcıyı pamukla yüzünüze sürün. Şimdi cildinizi yumuşak bir havluyla kurulayın.

Sıkılaştırıcı uyguladıktan sonra cildinizi daima nemlendirin. Yağlı ve akneye meyilli bir cildiniz varsa, su bazlı, komedojenik olmayan bir nemlendirici kullanın.


Share.

About Author

Comments are closed.