Bazı Erkeklerin Saçları İle Sakalları Neden Farklı Renk?

0

Kahverengi saçlı birinin sakalının da aynı renk olacağı düşünülür. Ama bazı erkeklerin çenelerinden çıkan tüylerin rengi ile saç renkleri uyuşmuyor.İyi haberlerimiz var: Bu gariplik foliküler fenomen için bilimsel bir açıklama var .

Genetik olarak belirlenen saç rengi, sadece ebeveynlerimizden miras alınmaz. İnsanlar ayrıca bu genleri büyükanne ve büyükbabalardan ve hatta daha önceki atalarından miras alırlar. Sonuç olarak, bir kişinin vücudu çok çeşitli saç rengi kombinasyonlarını ifade edebilir.

“Saç rengini belirleyen genlere” eksik baskın kalıtsal özellikler “deniyor. Hollanda genetik araştırma merkezi Erfocentrum’da uzmanı olan Petra Haak-Bloem, bu durumun geri kalanında baskın olan tek bir gen olmadığı, ancak tüm genlerin birbirini etkilediği anlamına geliyor .

Petra açıklamasında, kızıl saçların MC1R geni olarak bilinen bir mutasyondan kaynaklandığını açıkladı. Birisi bu genin iki mutasyona uğramış versiyonunu miras alırsa, normal cilt ile tipik bir kızıl saçlı olarak sonuçlanır. Ancak MC1R’nin sadece bir mutasyona uğramış versiyonuna sahip olmak, saçın kahverengi veya sarı renkli olmasına rağmen vücudun sadece bazı kısımlarında kırmızı kılların ortaya çıkmasına neden olur. Kocanızın bütün ailesinin kahverengi saçları olsa bile, kızıl saçlı başka bir gen de genetik kodunun bir parçası olabilir ve bu nedenle beklenmedik yerlerde ortaya çıkabilir.

Yani bir kişi kırmızı sakallıysa, bu tamamen normaldir – bu sadece ailesinden birisinin bir noktada bir kızıl saçlı olduğu anlamına gelir. Ve aynı zamanda, sarı saçlı oğlunuzun da bir gün kırmızı sakallarra sahip olabilme imkanı vardır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.