Cildiniz İçin 7 Sağlık Önerisi

0

Her ne kadar daha baharla tam olarak kucaklaşamamış olsak da cildimizin sağlığına daha fazla önem vermemiz gereken bir mevsime girmek üzereyiz.  Zaten uzmanlardan edindiğimiz öneriler de sadece yazın değil tüm mevsim dikkat edilecekleri kapsıyor.

Huffingtonpost.com internet sitesinde yer alan farklı uzmanların görüşleri, yaşlanma geciktirici önlemler, yaralanmalar, sivilcelere karşı yapılacaklar ve güneş ışığının yoğun olduğu günlerde dikkat edilecekler üzerine önemli bilgiler sunuyor.

1. Roka, lahana, göbeksiz yeşil lahana, diğer herhangi bir tropikal gıdanın yapamayacağı ölçüde cildinizin oksijen ihtiyacını karşılar. Proteinli ürünler ise cilt hücrelerinin çoğalmasını ve cildin su tutumunu (hidrasyon) sürdürmesini sağlar. Yaşlanmayı hızlandıran 10 cilt bakım hatasını nasıl düzeltirsiniz

2. Çoğu insan uykunun yaşlanma karşıtı alanda nasıl büyük bir rolü olduğunun farkında değildir. Oysa fizyolojik olarak cilt, uyku anında kolajen ve elastin maddelerini üretir ki bunlar birleştirici doku sağlamlığı, sıkılık, ton ve elastikiyet sağlar.

3. Sivilce oluşumu çok yaygındır ve korkutucu büyük kızarıklıklara ve bakteri yayılmasına neden olabilir. Sivilcelere iltihaplanmadan önce salisilik asitle müdahale edebilirsiniz ama durum daha da kötüleşirse estetisyen ya da dermatologa görünün. Küçük sivilce ya da lekeleri önemsemezlik yapmayın ve bir uzmana gösterin.

4. Yüzünüzü gün boyunca düzenli olarak yıkayın, çoğu insan sabah yıkamayı yeterli görür ama yüzünüzü gün boyunca düzenli olarak yıkamazsanız yağ ve bakteri oluşumu hızlanabilir. Yüzünüze gerekli ilgiyi gösterin ve onu şımartın.

5. İnsanlar göz kremlerini gözlerinin altındaki küçük bir bölgeye uygulama eğilimindedir oysa bu şekilde kremin birçok faydasını reddetmektedirler. Aynaya bakıp gülümsediğinizde gözaltlarında ince çizgilerin oluştuğunu görebilirsiniz, ama bu çizgiler zamanla saç çizgilerinize yayılabilir. Aloe vera ile cilt bakımı

6. Oysa kreminizi gözlerinizin alt köşelerinin iç kesimlerinden başlayarak saç çizgisi ve yanak kemiğine kadar sonra da göz kapağınıza uygularsanız cildinizin bakımını tam olarak yapmış ve yaşlanma etkilerini geciktirmiş olursunuz. Daha pratik bir anlatımla güneş gözlüğünün kapladığı alanı kreminizin uygulanma alanı olarak kullanın.

7. Ufak yaralanmalarda üzerine buz koyduğunuza bu, kızarmasını, iltihap kapmasını engelleyebilir. Buz aynı zamanda doğal bir pullanmayı önleyici olarak işlev görür. Buzluktaki etin taze kalması gibi düşünün. Ama buzu her durumda mutlaka hareket halinde yani ovalayarak uygulayın. Bazı uzmanlar dondurulacak suya bir miktar aloe vera eklemeyi de öneriyor.

8. İyi bir yüz yağı cildinize ışıltısını ve enerjisini kazandıracaktır, bu zararlı yağların oluşumunu engelleyecek gözenekleri doldurmayacak kalitede bir yağ olmalıdır. Yağı saf olarak ya da hafif boyalı nemlendiricilerle birlikte kullanabilirsiniz. Uzmanlar bir yüz yağını günde iki kere kullanmanızı öneriyor. Cilt sıkılaştırıcı tonik tarifi

9. Özellikle sıcak günlerde cildinize antioksidan geniş spektrumlu Güneş Koruma Faktörü (SPF) 30 ya da daha yüksek güneş yağı serumu uygulayabilirsiniz. Antioksidanlı güneş losyonu içine nüfuz eden biraz ultraviyole ışık ekstra koruma sağlar. Yazın dışarıdayken güneşin zararlı ışınlarından korunduğunuzdan emin olun –hem güneş losyonu ama hem de giysilerinizle. Güneş gözlüğünün yanı sıra geniş siperli şapka kullanmanız da uzmanların önem verdiği öneriler arasında.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.