Cildinizde Yulaf Tozuyla Mucizeler Yaratın

0

Yulaf, çok çeşitli cilt koşullarında güvenli ve etkili bir topikal tedavi olarak uzun bir kullanım öyküsü vardır. İlk önce antik Roma’da tıbbi olarak kullanılan yulaf ezmesi hem dermatolojik hem de kozmetik yararlar sağlar, cildi temizler, nemlendirir, yatıştırır ve korur. Yulaf ezmesi, proteinler, kompleks karbonhidratlar, lipidler, E vitamini ve zengin antioksidan bakımından özellikle zengindir.

Kolloidal yulaf ezmesi, yulafından toz haline getirilmesiyle elde edilir. Yulafı blenderda iyice öğütürseniz, toz haline getirebilirsiniz.

İşte toz yulaf ezmesinin cilt için yarattığı harikalar

1. Hassas Ciltler İçin Hafif Bir Temizleyici
Yulaf, saponinler içerir, bitki aleminde bolca bulunan bir kimyasal bileşiktir. Su içinde eritildiğinde köpük üreten saponinler yağ ve yağ moleküllerini bağlayarak sabun gibi iş görürler. Toz yulaf ezmesi sabundan çok daha naziktir, cilt üzerinde de etkili bir temizleyicidir. Derine nüfuz etmediği için cilt üzerindeki yağları alır ve böylece cildin kurumamasını sağlar.

Bu yüz temizleyicisini deneyin: 1 tatlı kaşığı kolloidal (toz) yulaf ezmesi + bir tatlı kaşığı su

2. Derin Nemlendirici
Bir sıvıya kolloidal yulaf ezmesi eklendiğinde, su kaybını önlerken epidermisi iyileştirmeye yardımcı olan, esas olarak ikinci bir cilt olan viskoz bir tıkayıcı bariyer oluşturan ince parçacıklar halinde deriyi kaplar. Bu etki, yulafın polisakkaridi ve cildin en dış katmanı olan stratum corneum’da nemi tutan lipit içeriği sayesinde olur.

Bu nemlendirici kremi deneyin: ½ su bardağı kolloidal yulaf ezmesi + ¼ su bardağı sade yoğurt + 2 çorba kaşığı organik bal

3. Nazik Peeling
Küçük parçacık boyutundan dolayı en yumuşak peelinglerden biri olan kolloidal yulaf ezmesi, ölü cilt hücrelerinin alınması için bir kese gibi mükemmeldir. Tek başına kullanın. Daha sert bir peeling isterseniz içine kahverengi şeker de ilave edebilirsiniz.

Orta sert bir peeling için: 2 çorba kaşığı kolloidal yulaf ezmesi + 1 çorba kaşığı organik bal + 1 çorba kaşığı ılık su.

4. Ciltteki Kaşıntıları Giderin
Yulaf ezmesi, su çiçeği, zehirli sarmaşık, güneş yanığına maruz kalma ve kızarıklıklara eşlik eden kaşıntıyı hafifletmek için uzun zamandır evlerde ilaç olarak kullanılmaktadır. Kolloidal yulaf ezmesinin anti-kaşıntı etkisi, cildin aşırı duyarlılığını ve iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olan avenantramidlerin (bir grup fenolik alkaloid) varlığından kaynaklanmaktadır.

Banyo yaparken: Sıcak su dolu bir küvetin içine iki fincan koloidal yulaf ezmesi dökün.

5. Egzama İçin
Egzama – veya atopik dermatit – kendisini genellikle kuru, hassas ve kaşıntılı cilt olarak ifade eden bir cilt durumudur. Kolloidal yulaf ezması, yalnızca kaşıntıyı ve iltihaplanmayı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda nem içinde cilt bariyerini tamir etmeye yardımcı olacağı için mükemmel bir muamele yöntemidir.

Bu süper nemlendirici banyoyu deneyin: Sıcak su dolu küvetin içine ½ su bardağı kollektif yulaf ezmesi + 3 çorba kaşığı sızma zeytinyağı + ¼ fincan karbonat ekleyin .

6. Sedef hastalığını tedavi edin
Aynı şekilde, sedef hastalığı – kırmızı, pullu cilt lekeleri ile işaretlenmiş bir deri hastalığı – güçlü anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle kolloidal yulaf ezmesi ile başarıyla tedavi edilebilir.

Bu yatıştırıcı kremayı deneyin: ¼ fincan kolloidal yulaf ezmesi + ½ fincan eritilmiş hindistancevizi yağı + 5 damla lavanta esansiyel yağı .

İlgili Yazılar

7. Akneli Ciltler İçin
Yüzün her yanında kullanılan kolloidal yulaf ezmesi, akneye neden olan bakterileri öldürmek için çalışır, cildin normal pH’sını eski haline getirir, fazla yağ emer, kızarıklık ve iltihaplanmayı azaltır.

Bu anti-akne tedavisini deneyin: 2 çorba kaşığı kolloidal yulaf ezmesi + orta boy salatalık ½ (saflaştırılmış) + birkaç damla çay ağacı esans yağı .

8. Yaşlanma belirtilerini tersine çevirin
Koloidal yulaf ezmesi, anti-inflamatuar üstünlüğüne ilaveten, proteinler, vitamin E, yağ asitleri ve birçoğu, kinol, flavon, favonol ve anti radikal hasarına karşı koruyucu antosiyanidin gibi bir antioksidan bakımından zengindir. Başka bir bileşik, beta glukan, cilt esnekliğini geliştirmek, önemli ölçüde ince çizgiler ve kırışıklıkları azaltmak için derinin en derin katmanlarına nüfuz eder.

Bu canlandırıcı serumu deneyin: 3 çorba kaşığı kolloidal yulaf ezmesi + 1 çorba kaşığı organik bal + 1 çorba kaşığı taze limon suyu.

9. Doğal Güneş Koruması
Kolloidal yulaf ezesinin benzersiz bir başka özelliği, mor ötesi ışığı emme yeteneğidir. Yulafın flavonoidlerinin UVA radyasyonunu 320 ila 370 nm aralığında güçlü bir şekilde absorbe ettiği gösterilmiştir. Güneş kremi ile birlikte kullanılan kolloidal yulaf ezmesi güneş yanıkları ve güneş hasarına karşı ilave bir koruma katmanı sağlayabilir.

Bu güneş koruyucu kremi deneyin: ¼ fincan kolloidal yulaf ezmesi + ¾ su eritilmiş hindistancevizi yağı + 1 çorba kaşığı kırmızı ahududu tohumu yağı + birkaç damla biberiye esans yağı .

10. Saç Derisini İyileştirin
Kafanızdaki deri ne sebeple olursa olsun kaşıntılı ise yulaf ezmesini her koşulda kullanabilirsiniz. Yağlı birikimi hafifletmek için kuru bir şampuan kullanın. Ya da her zamanki ıslak şampuanlarınızı içine ilave edin. Böylece hem saç deriniz iyileşecek hem de saçlarınız çok yumuşak ve ipeksi bir hal alacaktır.

Kuru şampuanı deneyin: 4 yemek kaşığı kolloidal yulaf ezmesi + 2 çay kaşığı kakao tozu

Bu ıslak şampuanı deneyin: ½ su bardağı kolloidal yulaf ezmesi + 2 fincan ılık su

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.