Cildinizdeki Gözenekleri Küçültmenin 11 yolu

0

Cildinizin pürüzsüz ve porselen gibi görünmesi için gözeneklerin çok küçük veya hatta görünmez olması gerekiyor. Ancak bazı ciltlerin gözenekleri büyüktür. Uzmanlar gözenekleri küçültmenin yöntemlerini anlattı.

1. Yüzünüzü temiz tutun
Kir, gözenekleri tıkadığında genişler ve daha büyük görünür. Bu yüzden, özellikle yatmadan önce yüzünüzü nazik bir temizleyici ile yıkamak, ekstra kir ve yağı temizlemek önemlidir. Temiz makyaj fırçaları kullanın ve yüzünüze asla parmaklarınızla dokunmayın. Cildiniz size teşekkür edecektir.

2. Makyaj yapmadan önce koruyucu kullanın
Evet, görünüşlerini makyajla kamufle edebilirsiniz. Ancak makyaj yapmadan önce mutlaka bir koruyucu kullanın.

3. Cildinize nazik davranın
Agresif temizlik, peeling ve cilt dökme, kırışıklıklara ve kötüleşen akneye yol açabilir, ayrıca gözeneklerinize zarar verebilir.

4. Her ay bakım yaptırın
Uzmanlar, her dört ila altı haftada bir yüz bakımı yaptırmanızı öneriyor. Küçük bir profesyonel ekstraksiyon ve peeling gözeneklerinizi temizlemeye yardımcı olabilir, böylece daha net, daha sağlıklı bir cilde sahip olursunuz. Bu sizin için biraz fazla hoşgörülü görünüyorsa, yılda birkaç kez veya doğum gününüz gibi özel günlerde bir tane almayı düşünün.

5. Düzenli olarak ölü derileri dökün
Yüzünüzü temiz tutmak çok önemlidir, cildinizi en iyi şekilde tutan gerçek cilt hücrelerinden kurtulma eylemidir. Düşük konsantrasyonlarda salisilik asit (% 5 -% 1) veya laktik veya glikolik asit (% 2.5 -% 5) içeren nazik temizleyiciler hücre döngüsünü harekete geçirecek ve gözenekleri temiz tutacaktır.

6. Cildinizi daha fazla nemlendirin
Evet, çok su içmeye başlayabilirsiniz. Ancak nemlendirici kullanmadan önce nemlendirici bir serum da kullanabilirsiniz. Gözeneklerinizi çevreleyen cildi yumuşatarak küçülmeye yardımcı olabilirsiniz. Sadece sık sık ölü derileri dökün.

7. Cilt bakım rutininize bir retinoid ekleyin
Retin-A gibi bir reçete dayanımlı topikal retinoidin kullanılması, hücre döngüsünü artırabilir, böylece gözenekleri eksfoliye edebilir ve daha küçük görünmelerini sağlayabilir.

8. Nemlendiricinizi bir gün bile atlamayın
Zaten nemlendirmeyi bıraktığınızda çok fazla kötü şeyin olabileceğini biliyorsunuz ve genişlemiş gözenekler bunlardan sadece biri. Cildinizi kurumaya bırakırsanız, gözenekleri tıkayabilecek aşırı miktarda yağ üreterek tepki verir.

9. Ne olursa olsun güneş koruyucu kullanın
Bunu binlerce kez duydunuz, evet bu çok önemlidir. SPF, cilt bakımı rutininizin ayrılmaz bir parçasıdır. UV radyasyonu kollajen ve elastini yıkar, böylece gözenekler genişler. Gözeneklerinizin genişlemesini önlemenin en iyi yolu kendinizi güneşten korumaktır.
Uyarı: Bazı güneş koruyucuları cildinizin daha parlak ya da yağlı görünmesini sağlayabilir, böylece gözeneklerinizi vurgulayabilir. Bu durumda, bu etkiyi en aza indirmek için mat bir koruyucu veya toz tercih edin.

10. Doğru yüz maskesini bulun
Kolay, lüks ve nispeten ucuz bir şekilde daha küçük gözenekler alabilirsiniz. Kil veya odun kömürü gibi maddeler içeren maskeler, yağları gözeneklerden emerek çalışır.


Share.

About Author

Comments are closed.