Cildinize Zarar Veren Günlük Alışkanlıklar

0

Yüzünüzü düzenli olarak yıkıyor ve temizliyor olmanıza rağmen yine de sivilce gibi sorunlarla boğuşuyorsanız, bunun nedeni her gün yaptığınız alışkanlıklarınız olabilir.

Sağlıklı ve güzel olmak için beslenme ve temizlik gibi önemli konulara dikkat etseniz de, yaptığınız bazı hatalar tüm çabalarınızı boşa çıkarabilir. Bunlara farkında olmadan yaptığınız bazı alışkanlıklarınız neden oluyor olabilir. Makyaj öncesi ve sonrası için cilt bakım önerileri

Lif kullanıyorsanız…

Banyo yaparken düzenli olarak lif kullandığınızda daha iyi temizlendiğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Ancak, aslında cildinizdeki iyi bakterilerin hassas dengesine zarar veriyor da olabilirsiniz. Araştırmalar, iyi bakterilerin, enfeksiyonu önleme, inflamasyonu kontrol altına alma, yara iyileşmesine yardımcı olma ve cildin daha genç görünmesini sağlama gibi faydaları olduğunu gösteriyor. Deri hasarına neden olabilecek sert temizliğin cildinize haftada iki kereden fazla uygulanması önerilmiyor.

Sıcak duş alıyorsanız…

Mikropları öldürmek için sıcak suya ihtiyacınız olduğunu düşünüyor ya da sıcak suyun kaslarınızı rahatlatmasını seviyor olabilirsiniz. Ancak sıcak su, cildinize hiç de dost değildir. Sıcak su, vücudunuzdaki doğal yağları atar, kurutur hatta zararlı bakterilerin oluşmasına neden olabilir. Uzmanlar, cildin nem bariyerini ve genel sağlığını koruması için sıcak yerine ılık su ile banyo yapılmasını ve duş alınmasını öneriyor. Tembeller için 6 adımda cilt bakımı

Yüz yıkamayı atlıyorsanız…

Sadece sabah değil akşam yatmadan önce de yüzünüzü yıkamanız öneriliyor. Özellikle yoğun makyaj yapıyorsanız, bu yüzünüzde kir ve eski cilt hücrelerinin oluşmasına neden olacaktır. Ayrıca terlemek de yüzünüzdeki kir ve cilt dokularının temizlenmesini sağlar.

Yağsız süt içiyorsanız…

Kilo vermenize yardımcı olabileceğini düşündüğünüz yağ içermeyen ürünler aslında cildinize zarar verebilir. Yapılan bir araştırmada, yağsız sütün tüketilmesiyle sivilce oluşumu arasında bir ilişki bulundu. Süt proteinleri ve peynir altı suyu insülin düzeylerini etkileyebilir ve büyük sistemik enflamasyonu açığa çıkarabilir. Bunun yerine badem, kenevir, keten veya Hindistan cevizi gibi şekersiz, süt içermeyen sütler öneriliyor.

Yapay tatlandırıcı kullanıyorsanız…

Yapay tatlandırıcılar sivilce ve şeker hastalığı gibi sorunlarla bağlantılı olabilir. Tatlandırıcıların insülin düzeylerini etkileyebileceğini, iltihaplanmayı arttırdığını ve bağırsakta iyi bakterilerin kompozisyonunu değiştirdiğini gösteren çalışmalar mevcut. Yapay tatlandırıcılar kan şekeri dengesini düşürdükleri için cilt sorunlarını tetikleyebilirler. Cilt sıkılaştırıcı tonik nasıl yapılır?

İşlenmiş gıdalar tüketiyorsanız…

İşlenmiş gıdalar sadece belinizi değil, cildinizin görünümünü de etkiliyor. İşlenmiş gıdalar, rafine edilmiş karbonhidratlar ve şekerler içerir. Bunlar da sivilce ve erken yaşlanmaya bilimsel olarak bağlıdır. Bu tür gıdalar, sindirimi yavaşlatır ve sağlıklı bağırsak bakterilerini yok eder, bağırsakta tıkanıklık yaratır ve iltihaplanmaya neden olur.

Antibiyotik kullanıyorsanız…

Artık gereksiz yere antibiyotik kullanmamak gerektiğinin farkına varmaya başladık. Bu ilaçların aşırı kullanımı, antibiyotiklere dirençli süper bakteriler yaratabilir, bağırsak ve cildimizdeki iyi bakterileri öldürebilir. Antibakteriyel sabunlar ve el dezenfektanları ile ilgili takıntılar bu sorunu daha da ağırlaştırır. Mükemmel bir cilt için bu bakterilere ihtiyacınız var

Günlük güneş kremi kullanmıyorsanız…

Güneş kremi deri kanseri dahil cilt problemlerini önlemeye yardımcı olabilir. Ancak, sadece plaja veya havuza gitmek için değil, günlük olarak kullanmanız önerilir. Güneşe maruz kalma cilt yaşlanmasının birinci nedenidir.

Güneş gözlüğü takmıyorsanız…

Güneş gözlükleri gözlerinizi korumakla kalmaz, gözlerin çevresindeki hassas cildi de korur. Güneş gözlüğü takmak, göz çevresindeki çizgilerin azalmasında yardımcı olabilir.

Alkol tüketiyorsanız…

Fazla alkol tüketmek, cildinizin gerekli duyduğu nemi azaltır. Alkol, idrar söktürücü olarak vücudunuzdan çok fazla sıvı atılmasına neden olur. Ayrıca, vücudun gerekli suyu emmesine olanak tanımaz. Ciltteki gözenekleri küçülten doğal maske tarifi

Sebze tüketmiyorsanız…

Tabağınıza antioksidan bakımından zengin meyve ve sebzeler koymuyorsanız, cildinize iyilik yapmıyorsunuz demektir. Birçok çalışma, antioksidanların, cildi güneş yanıklarından, iltihaplanmadan, DNA hasarından koruduğunu, ince çizgiler, kırışıklıklar ve kahverengi lekeler gibi yaşlanma belirtilerini tersine çevirebileceğini ortaya koymuştur.

Sigara içiyorsanız…

Sigara içmek, temelde antioksidanların tüketilmesinin tam tersidir; toksinler, vücudun onlarla savaşma yeteneğine saldırırken, serbest radikal üretimini artırır. Sigara içenlerin, antioksidan potansiyeli ciddi ölçüde zayıflar. Çevresel faktörler herkesin cildini etkiler ama sigara içmek bu süreci hızlandırır.

İyi uyumuyorsanız…

Hücreler uyku esnasında yeniden oluşmaktadır, bu nedenle yeterince uyumadığınızda, cildiniz bundan etkilenir. Uykusuzluk, koyu halkalara, kızarıklıklara ve kırışıklıklara yol açabilir, cildinizin yaşlanmasına neden olabilir. Cilt tipinize göre beslenin

Çok fazla kahve içiyorsanız…

Fazla kahve tüketmediğinizde, kahve içerisindeki bazı özellikler cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Şaşırtıcı bir şekilde, kahve güçlü bir antioksidandır. Bu antioksidanlar, serbest radikallere, ışığa ve erken yaşlanmaya karşı savaşırlar. Faydalarından yararlanmak için günde bir veya iki fincandan fazla kahve tüketmemeye özen gösterin.

Sivilcelerinizi sıkıyorsanız…

Sivilcelerinizi sıktığınızda, koyu renk lekeler oluşturma riskiniz artar. Bunun için sivilcenin oluşmasını önlemek en önemlisidir. Ancak oluşan bir sivilceyi de sıkmadan geçirmenin yollarını aramak cildiniz için daha iyi olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.