Cilt Bakım Ürünlerinde Olmaması Gereken 8 Madde

0

Kullandığınız cilt bakım ürünlerinin hemen hemen hepsinde kimyasallar bulunuyor. Bu kimyasalların bir kısmı sağlığınızı gerçekten de olumsuz olarak etkileyebilir. Bu kimyasalların zararları ortaya çıkmaya başladıktan sonra bazıları ABD’de cilt bakım ürünlerinde kullanımı yasaklandı. Siz de cilt bakım ürünü alırken içinde bu zehirli kimyasalların olup olmadığını kontrol edin.

Kimyasal madde: Parabenler

Çoğu kişi Parabenlere aşinadır. Cilt bakımından el sabunlarına ve ev temizleyicilerine kadar her çeşit ürün içinde bulunuyor. ‘Etikette paraben içermez’ ürünlerin alınması gerekiyor. Ancak birçok kişi buna dikkat etmiyor ve paraben içeren ürünlerin kullanmaya devam ediyor. Paraben, ürünlerin uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Aleo Vera İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kimyasal madde: Fenoksietanol

Fenoksietanol parabenlerden daha az biliniyor, ancak aynı koruyucu özelliklere sahip. Paraben içermeyen ürünler sık sık fenoksietanol ile yer değiştiriyor. AB’de potansiyel sağlık kaygıları, alerji ve sinirlilik sebebiyle kullanımı kısıtlanmıştır.

Kimyasal madde: Hidrokinon

Birçok parlak beyaz ürün, cildi zayıflatan, sert, beyazlatıcı bileşeni içeriyor ve potansiyel olarak kansere neden oluyor. Bu toksik madde organlarda ve solunum yollarında tahrişe neden oluyor. AB, ABD ve Kanada’da kişisel bakım ürünlerinde kullanımı yasaklanmıştır.

Kimyasal madde: Dimetikon

Dimethicone, doku için kullanılan sentetik bir silikondur; ürünlere pürüzsüz bir yayılabilirlik kazandırır, cilde koruyucu bir bariyer oluşturabilir ve ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü doldurabilir. Oluşturduğu bariyer aslında bakteri tuzağına neden olabilir Ve zamanla cildi kurutuyor. Kanada’da sağlık ve çevre üzerindeki etkileri nedeniyle kısıtlanmıştır. Yazlık Cilt Bakımının Püf Noktaları

Kimyasal madde: Polietilen glikol

Polietilen glikol (veya PEG) aslında bir formülün emülsiyon haline getirilebilmesi ve diğer katkı maddelerinin cilde nüfuz etmesini artıracak maddelerin bir sınıfıdır. Çoğu zaman etilen oksit (hardal gazı imalatında kullanılır) gibi kirliliklerle kontamine olabilir ve ağır metaller içerir. Bu kimyasal yerine zeynityağı kullanılabilir.

Kimyasal madde: Retinol

Retinol (veya A vitamini) pürüzsüz cilde yardımcı olur ve sivilce görünümünü ve yara izilerini azaltır. Bu kimyasal yerine Kurşburnu yağı kullanılabilir.

Kimyasal madde: Sentetik peptidler

Peptidler,” Botoks etkisi “için kırışıklıkları en aza indirgemek için antiaging ürünler için kullanılır ve dolgunlaştırıcı bir etki için kollajen üretimini artırır Cilt bakım ürünlerinde kullanılan pek çok peptit çeşidi vardır. En doğal peptid, avokadodur.

Kimyasal madde: Propilen glikol

Propilen glikol, ürünlerin stabilize edilmesine yardımcı olur, suyun nem seviyesini korumasına yardım eder, polyester üretimi ve antifrizde de kullanılır. Bu kimyasal yerine bal kullanabilirsiniz. Uzak Doğulu Kadınların Ciltleri Neden Genç ve Pürüzsüz


Paylaş.

About Author

Comments are closed.