Cilt Güzelliği ve Sivilce Tedavisi İçin Keçi Sütü Sabunu

0

Cilt güzelliği ve cilt sorunları için kullanılan kimyasal ürünlerin yerini doğal ürünler çoktan almaya başladı. Keçi sütü sağlık faydalarıyla doludur ve cildiniz için de pek çok yarara sahiptir. Keçi sütünden sabun yaparak, hem daha genç görünebilir hem de sivilce gibi sorunlardan kurtulabilirsiniz.

Keçi sütünü içerek, yoğurt ve peynir yaparak sağlık faydalarından yararlanabilirsiniz. Ayrıca evde sabununu da yaparak, cildinizi de iyileştirebilirsiniz.

Keçi sütü sabununun faydaları

1. Daha genç görünmenize yardımcı olur
Keçi sütünde bulunan asitler, ölü cilt hücrelerini temizlemeye yardımcı olur. Güçlü bir peeling maddesi olarak çalışır, cilde kan akışını artırır, gençleşmeyi sağlar ve kırışıklıkları en aza indirir.

2. Anti-inflamatuardur
Keçi sütü güçlü bir anti-enflamatuardur ve cilt iltihabını azaltabilir. Keçi sütü tüketilerek de cilt için fayda sağlanabilir ancak sabun gibi ürünlerin doğrudan cilde uygulanması daha fazla etkilidir.

3. Sivilce tedavisinde yardımcıdır
İnek sütünün aksine, keçi sütü çoğunlukla içerdiği özel peeling özellikleri nedeniyle sivilce eğilimli ciltler için idealdir. Ölü cilt hücreleri ciltte kalırsa, gözenekler tıkanır ve sivilce için mükemmel ortamı yaratır. Keçi sütü sabunu bunu ortadan kaldırır.

4. Kuru ciltleri nemlendirir
Keçi sütü sabunu cildi nemlendirerek, kurumasını önler. Keçi sütü, zarar görmüş cilt dokusunu tamir etme yeteneği ile bilinen mükemmel bir A vitamini kaynağıdır.

A vitamini ayrıca kırışıklıkları azaltır ve sedef hastalığı semptomlarını hafifletir. Keçi sütü sabunu, vitamin B1, B6, B12, C, D ve E gibi mükemmel bir vitamin kaynağıdır.

Keçi sütü sabunu tarifi

 • Malzemeler
  350 gr keçi sütü
  20 damla buhur esansiyel yağı
  20 damla lavanta esansiyel yağı
  225 gr zeytinyağı
  120 gr badem yağı
  50 gr jojoba yağı
  100 gr avokado yağı

Keçi sütü sabununu nasıl yapacaksınız?
Bir tencereye su koyun ve kaynatın. Başka bir kasede keçi sütü, zeytinyağı, badem, jojoba ve avokado yağını birleştirin ve kaseyi kaynayan suyun içine yerleştirerek ısıtın.

Buhur ve lavanta esansiyel yağlarını da ekleyerek malzemeler kalınlaşmaya başlayana kadar karıştırarak ısıtmaya devam edin.

Hazırladığınız karışımı sabun için kullanacağınız kalıpların içine aktarın.

24 ila 48 saat arası soğumaya bırakın.

Sabunu kalıplardan çıkarın, yüzünüzü ve vücudunuzu yıkamak için kullanın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.