Daha Canlı Gözlere Sahip Olmak için İpuçları

0

Kimliğimizin önemli bir parçası olan gözlerimiz, geçen yılları ve yaşanmışlıkları en belirgin şekilde yansıtır. Yorgunluk ve uykusuzluk gibi durumları da gözlerimiz hiç çekinmeden dışa yansıtır. Gözlerimizi canlandırmak ve yorgunluğu gidermek için yapabileceğimiz bir şeyler daima mevcut.

Badem Yağı Kullanın

Yatmadan önce gözaltlarınıza ince bir tabaka halinde badem yağı sürün. Sabah uyandığınızda gözlerinizi yıkayın. Badem yağı hem çok iyi bir nemlendiricidir hem de içerdiği E ve K vitaminleri sayesinde gözaltlarındaki şişliklerin azalmasına yardımcı olur.

Gülsuyu

Gülsuyu gözlerde şişliğe ve koyu halkalara sebebiyet veren toksinleri gidermeye yardımcı olur. Pamuğun üzerine bir miktar gülsuyu döküp pamuğu göz kapaklarınızın üzerinde 10 dakika kadar bekletin. Durulamanıza gerek yoktur. Gülsuyu alırken saf, katkısız bir ürün almaya dikkat edin.

Vücudunuzu Nemli Tutun

Günlük sıvı alımını arttırmak göz çevresindeki koyu halkaları gidermede oldukça etkilidir. Bol su içmek, göz çevresindeki şişliğin de azalmasına yardımcı olur. Cildinizi nemli tutmak için gün içinde en az 8 bardak su içmeyi ve bol su içeren salatalık, kavun, yeşil yapraklı sebzeler gibi gıdaları tüketmeyi ihmal etmeyin.

Uyurken Başınızı Yüksekte Tutun

Eğer sinüslerinizle ilgili bir sorun yaşıyorsanız ve bu durum gözlerinizin şişmesine sebep oluyorsa, geceleri başınızı birkaç yastıkla yüksekte tutarak uyumanız faydalı olacaktır.

Nane Yaprakları

Nane yaprakları gözlerinizi sakinleştirmeye ve koyu renk pigmentlerini gidermeye yardımcı olur. Birkaç nane yaprağını ufalayarak 5-10 dakika kadar gözlerinizin üzerine koyun. Daha sonra gözlerinizi soğuk suyla durulayın.

Sıcak Duş Alın

Yine eğer şiş gözlerinizin sebebi sinüs sorunlarından kaynaklanıyorsa, sıcak duş almak iyi gelecektir. Sıcaklık, sinüslerin içindeki mukusun incelmesini sağlar. Gözlerinizi şiş ve yorgun hissettiğinizde sıcak duş alın veya sıcak suyu açıp banyonun kapısını kapatarak sıcak buharı soluyun.

Kötü Alışkanlıklardan Uzak Durun

Makyajla uyumak, çok fazla alkol ve sigara içmek gözaltı torbalarının oluşumuna katkıda bulunur. Göz çevresindeki deri oldukça hassastır ve bu nedenle bakımına çok dikkat etmek gerekir. Makyajla uyumak göz çevresini tahriş edecektir. Alkol ve sigara ise cildin nemini alır ve gözlerin yorgun ve cansız görünmesine sebep olur.

Soğuk Kompres Uygulayın

Gözlerinizi şişkin ve yorgun hissettiğinizde yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri tercihinize uygun bir soğuk kompres uygulamaktır. İsterseniz soğuk salatalık dilimleriyle, isterseniz buzdolabında bekletip soğuttuğunuz çay poşetleriyle, hatta buzlukta soğuttuğunuz yemek kaşıklarıyla bile soğuk kompres yapabilirsiniz. İstediğiniz kompres türünü göz kapaklarınızın üstüne koyarak 10 ila 20 dakika arasında bekletin. Soğuk kompres göz çevresindeki damarların sıkılaşmasını sağlayarak şişkinliğin azalmasına yardımcı olacaktır.


Share.

About Author

Comments are closed.