Dudağınızdaki Güneş Hasarını Tedavi Edecek Ev İlaçları

0

Güneşte fazla kaldığınızda sadece vücudunuzda değil dudaklarınızda da güneş yanığı oluşur. Güneş yanığı eğer ileri derecedeyse, dudaklarda kabarcıklar meydana gelir, o zaman kesinlikle bir dermatoloğa gitmeniz gerekir. Ama güneş yanığı ileri derecede değilse, ev ilaçlarıyla dudaklarınızı eski sağlığına ve güzelliğine kavuşturabilirsiniz.

Dudaklarınızı güneşin zararlı UV ışınlarından korumak için, dudak balsamınızın en az 15 SPF olmasına özen gösterin. Tüm önlemlerinize rağmen güneş dudaklarınıza zarar verdiyse, evde yapabileceğiniz basit uygulamalarla sorunu tamamen çözebilirsiniz.

Soğuk süt
Pamuğu, soğuk süte batırın ve dudaklarınızda gezdirin. Sütün soğukluğu, batma veya yanma hissinden anında rahatlama sağlar, ayrıca kaşıntıdan da kurtarır. Sütteki proteinler, dudaklarınızın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

Hindistan cevizi sütü
Güzelliğiniz için Hindistan cevizi sütü kullanıyorsanız, dudaklarınızdaki güneşin zararlı etkilerini gidermek için de kullanabilirsiniz.
Yapmanız gereken tek şey, dudaklarınıza biraz Hindistan cevizi sütü sürmek ve yaklaşık 15 ila 20 dakika bekletmektir. Daha sonra soğuk su ile yıkayın ve dudaklarınızı kurulayın.

Aloe vera jeli
Evinizde aloe vera bitkisine sahipseniz, yapraklardan birini alın ve içinde jeli çıkarın. Jeli buzdolabına koyun ve günde iki defa dudaklarınıza sürmek için kullanın. Aloe vera jelini her sürdüğünüzde dudaklarınızda 5 ila 10 dakika kadar bekletin, sonra yıkayın. Evde aloe vera bitkiniz yoksa, hazır aloe vera jeli de kullanabilirsiniz.

E vitamini
Güneşten etkilenen dudaklarınıza her gün E vitamini uygulayarak, sorunu çözebilirsiniz. E vitamini cildinizi güzelleştirmek için de en iyi kaynaklardan biridir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.