Ellerinizi Yaşlandıran 4 Kötü Alışkanlık

0

Eller kişinin yaşını ele veren en önemli yerlerden biridir. Ancak bazı alışkanlıklarınız ellerinizin yaşınızdan daha yaşlı durmasına neden olur. Ellerinizin görüntüsünden memnun değilseniz aşağıdaki 4 alışkanlıktan hangilerini yaptığınızı kontrol edin.

1. Ellerinizi sert sabunlarla yıkamak
Dermatologlara göre ellerinizi pH-nötr bir temizleyici ile temizlemeniz gerekiyor. Yani bir sabun yerine, kullanımdan sonra ellerinizi kuru hissetmeyen yumuşak bir formül seçmeniz gerekiyor. Bu ayrıca bulaşık deterjanı için de geçerlidir. İş yaparken her zaman lastik eldiven kullanın – elleriniz size daha sonra teşekkür edecektir.

2. Ellerinizi sürekli yıkamak
Sabunlar sadece sert olmakla kalmaz, aynı zamanda ellerinizi suya çok fazla maruz bırakmak da zarar verebilir. Bu yüzden sık sık onları yıkamak zorunda kalırsanız, örneğin bir hemşire gibi kurumasını önlemek için her zaman nemlendirici veya nemlendirici özellikli bir krem kullanın.

3. Güneş kremi atlamak
Her gün yüzüne güneş kremi sürmeniz gerektiğini biliyorsunuz. Peki bunu ellerinize de uygulamanız gerektiğini biliyor musunuz? Uzmanlar “yüzümüz ve ellerimiz vücudumuzun diğer kısımlarından daha fazla güneş alıyor, bu yüzden yaşımızı en çok bunlar gösteriyorlar” diyor .

Güneş kremi aynı zaman elleriniz üzerinde güneş lekelerinin oluşmasını da önler. Özellikle araba kullanırken camdan vuran güneş ışınları ellerinizin hemen lekelenmesine neden olur.

4. El dezenfektanı kullanmak
El dezenfektanları öncelikle alkoldür. Mikropları ellerinizden ayırır – ama aynı zamanda cildinizi doğal bariyer işlevine de zarar verir. Eğermutlaka kullanmanız gerekiyorsa sadece avuç içlerine sürün. Elinizin üzerine kullanmayın.


Share.

About Author

Comments are closed.