Ellerinizin Çatlaması Nasıl Önlenir?

0

Cildinizin üst tabakası nemli, esnek ve sağlıklı tutan doğal yağlar içerir. Cilt bu doğal yağları kaybettiğinde kuru, çatlamış ve tüysüzleşir. Kuru, çatlak eller kış aylarında havanın soğuk ve nem oranının düşük olduğunda yaygın bir sorundur ancak bu sadece kış aylarının sorunu olmayabilir. Kuru ve çatlak eller her zaman yaşanabilir. Günlük rutininizdeki birkaç basit değişiklikle, çatlamaya neden olan kuruluğu önleyebilirsiniz. Sert, Kuru ve Çatlak Eller İçin Doğal Çözüm Yolları

1. Adım
Ellerinizi yıkamak için kesinlikle sıcak su kullanmayın. Bunun yerine ılık suyu tercih edin. Sıcak su cildin doğal yağlarını tüketir, kuruluğa ve çatlamaya neden olabilir.

2. Adım
Elle yıkamak için hafif, nemlendirici bir sabun seçin. Sert sabunlar cildi kurutabilir ve çatlamaya neden olabilir. Yağsız El Losyonu Nasıl Yapılır?

3. Adım
Ellerinizi uzunca bir süre suda tutmanızı veya hava soğuk ve rüzgarlı bulunmanızı gerektiren görevleri yerine getirirken eldiven kullanın. Bulaşık yıkama, temizlik ve benzeri faaliyetler cildi kurutabilir ve soğuk rüzgâr da cildinizin kuru ve çatlamasına neden olabilir.

4. Adım
Yıkadıktan sonra ellerinizi kuru tutun. Kuruturken havluya sert bir şekilde sürtmeyin onun yerine havluya pat pat vurarak kurutun.Ellerdeki Yaşlanma Lekelerini Yok Edin

5. Adım

Ellerinizi kuru iken el temizleyici kullanacaksanız alkol bazlı olanları kullanmayın. El temizleyicisi yerine ellerinizi sabun ve su ile yıkayın. El temizleyicisi kullanmanız gerekiyorsa, nemlendirici içeren bir sabunu seçin.

6. Adım
El nemlendiricisini yanınızda bulundurun ve cildinizi nemlendirmek için ellerinizi yıkadıktan sonra kullanın. Kalın nemlendiriciler kuru ciltler için en iyisidir.Elleriniz Daha Genç Nasıl Görünür?

7. Adım
Evinizdeki nem oranını arttırın. Cilt kuruluğunuz şiddetli ise veya vücudunuzun diğer bölgelerinde de kuruluk varsa, evinizde nemlendirici kullanın. Taşınabilir nemlendirici, havadaki nemi artırabilir ve cildinizi nemlendirir.

Uyarılar

Kuru cildiniz ev tedavisine cevap vermiyorsa doktorunuza danışın. Kuru, çatlamış cilt bazen sedef hastalığı veya egzema gibi başka bir durumların semptomudur.Kırılan Tırnaklara 5 Bitkisel Çözüm


Paylaş.

About Author

Comments are closed.