Ellerinizin Güzelliğini Bozacak Manikür Hataları

0

Eller güzelliğinizin en önemli parçalarından biridir. Bakımlı eller ve tırnaklar sağlıklı ve güzel görünmenize büyük katkı sağlar. Elleriniz güzel görünsün diye tırnaklarınıza manikür yapmanıza rağmen istediğiniz gibi görünmüyorlarsa, bazı şeyleri doğru yapmıyorsunuz demektir.

Manikür yapmanın da bazı incelikleri ve teknikleri vardır. Eğer bunlara dikkat etmezseniz, ne kadar uğraşırsanız uğraşın tırnaklarınız hiçbir zaman iyi görünmeyeceklerdir.

Aşağıda sık yapılan manikür hatalarına göz atarak, nerelerde yanlış yaptığınızı daha net görebilirsiniz.

1. Manikür aletlerinin temizliği
Manikür aletlerini sterilize etmek bir numaralı önceliğiniz olmalıdır. Tırnaklarımızın etrafındaki ve altındaki zararlı bakterileri depolarlar ve eğer dezenfektanla temizlenmezlerse mikropların yayılmasına neden olurlar. Ayrıca, hava geçirmez bir poşet içinde saklanmaları da bakterilerin çoğalmasına sebebiyet verir.

Aletlerinizi hava alabilir bir yerde saklayıp, her kullanımdan önce ve sonra dezenfektan veya alkolle temizleyin.

2. Tırnak etlerinin kesilmesi
Manikür yapılırken ilk yapılanlardan biri tırnak çevresindeki etleri kesmektir. Oysa ki, tırnak üzerindeki derinin kesilmesi sağlık risklerini de beraberinde getirir. Ayrıca, deri tekrar uzadığında tırnak üstünde kötü bir görüntü oluşturur.

Deri nedeniyle tırnaklarınızın boyu kısalmasın ve estetik dursun istiyorsanız, kesmek yerine her banyo sırasında tırnak üzerinde deriyi tırnaklarınızla geriye doğru ittirin, bunu bir alışkanlık haline getirin. Bunun için sert bir cisim kullanmayın, tırnaklarınızın çizilmesine ve görüntüsünün bozulmasına neden olur.

3. Oje bazı kullanmak
Oje sürmeden önce ve sonra, tırnaklarınıza cila sürerseniz, ojenizin daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun bir zaman kaybı olduğunu düşünmeyin, böylelikle ojenizin ömrünü bir haftaya kadar uzatabilirsiniz. Ayrıca, koyu ojeleri çıkarırken, cila oje kalıntılarının tırnakta kalmasının da önüne geçer.

4. Kalın oje sürmek
Ojenizin renginin dalgalanmaması ya da tek kat sürerek işinizin çabuk bitmesi için kalın bir oje tabakası sürüyorsanız, hata yapıyorsunuz. Kalın sürülen ojeler hem geç kurur hem de daha hızlı bozulurlar.

Bu nedenlerle, oje sürerken, ince bir kat oje sürün, biraz kurumasını bekleyin ve ikinci bir ince kat daha sürün. Hatta ince olması şartı ile üçüncü katı bile sürebilirsiniz. 3 kat oje tek kat kalın ojeden çok daha iyi sonuçlar verir.

5. Pamuklu çubuk kullanmak
Oje sürerken, tırnak etlerine oje bulaştığında temizlemek için genelde pamuklu kulak çubukları kullanılır. Ancak bu çubuklar, işinizi daha da zorlaştırabilir. Ojenizin bozulmasına ya da pamuk tüylerinin ojenize yapışmasına neden olabilir.

Bunun yerine kullanmadığınız eski ince bir makyaj fırçası kullanın. Fırçayı asetonla nemlendirin ve oje fazlalıklarını temizleyin.

6. Yanlış törpüleme
Tırnaklarınızı törpülerken ile geri hareketlerle törpü yapmak, tırnaklarınıza zarar verir, onları zayıflatır ve daha kolay kırılmalarına neden olur.

Tırnaklarınızı dairesel hareketlerle veya tek yönde törpüleyin.

7. Tırnak içine cila sürmek
Ojeden önce sürdüğünüz cilayı tırnaklarınızın iç kısmına da sürerseniz, bulaşık yıkamak gibi ojelerin bozulmasına neden olan işleri yaparken, ojelerinizi daha uzun süre korumanıza yardımcı olur.

8. Ojeyi kurutmak
Ojeyi hızlı kurutmak için kullanılan yöntemlerden biri olan soğuk suda bekletmek, tırnaklarınızı kurutur ve daha kolay kırılmalarına neden olur.

Ojenizi ince kat olarak sürmeye özen gösterin ve doğal yoldan kuruması için acele etmeden bekleyin.

9. Oje şişesini sallamak
Oje sürmeye başlamadan önce sık yapılan hatalardan biri de, oje şişesini sallamaktır. Bunu yaptığınızda, şişenin içindeki hava ojede kabarcıklara neden olur ve ojeniz tırnaklarınızda iyi görünmez.

Oje şişesini sallamak yerine, iki elinizin içine dikey yerleştirin ve hafifçe birkaç kez döndürün.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.