Elma Sirkesini Banyo Yaparken Kullanmanız İçin 4 Neden

0

Elma sirkesinin yapamayacağı bir şey var mı? Karbonat veya limon gibi mutfakta pişirmeden, temizliğe kadar bir çok alanda kullanılıyor. Elma sirkesinin bir başka sinri daha var. Elma sirkesi de vücut için de harikalar yaratıyor. Banyo suyunuza biraz ekleyin ve cildiniz, saçlarınız, hatta eklemleriniz için yaptıklarına hayran kalacaksınız.

Kullanacağınız sirkesini organik olması gerekiyor. Mümkünse kendiniz yapın ve sirke anası olan sirkeleri tercih edin. Organik sirke vücuda çok faydalı olan vitaminleri, mineralleri ve probiyotikleri içerir. Elma sirkesinin 15 inanılmaz kullanım alanı

İşte bir elma sirkesi banyosunun yapabileceği şeylerden bazıları:

1. Yaygın cilt sorunlarını giderir
Elma sirkesi ciltte bakterileri ve mayayı öldürür; bu da kuru cilt, egzama, kepek veya mantar büyümesinden muzdarip insanlar için yararlıdır. Bakterilerin şansı kalmaz, yüze ve vücuda uygulandığında sivilceleri gidermeye de yardımcı olabilir.

2. İltihabı yatıştırır
Sirke, aspirin gibi ilaç bileşenlerinden biri olan asetik asit içerir. Güneş yanığı ağrılarını, kaşıntılarını ve iltihabını hafifletmeye yardımcı olabilir. Güneş yanığı veya iltihaplı cildi 30 dakika bekletmek, kızarıklığı ve tahrişi sakinleştirir, böylece daha hızlı iyileşir. Her gün elma sirkesi içerseniz ne olur?

3. pH dengesini geri yükler
Cildimiz doğal olarak asitlidir ancak bazı genel banyo ve vücut ürünleri cildimizi biraz fazla alkalin yapar. ACV asidik olduğundan cildimizin pH dengesini iyileştirmeye yardımcı olabilir, bu da kepek oluşumunu azaltır ve cildin yumuşak ve nemli hissetmesini sağlar.

4. Acı ve ağrıyı hafifletir
Elma sirkesinin topikal olarak uygulanmasının da kas ve eklem ağrısına yardımcı olduğu söylenir. Eğer bir koşucuysanız veya ağrıyan dizleriniz varsa, ağrıyı yatıştırmak ve eklemleri beslemek için düzenli olarak bir ACV banyosu yapın. Evde elma sirkesi nasıl yapılır?

ACV’nin avantajlarından yararlanmak için, doğrudan banyo suyuna ekleyebilirsiniz. Banyonuzu daha şifalı hale getirmek için farklı versiyonları yapabilirsiniz. Epsom tuzu, yorgun kasları gevşetmeye, ağrıları hafifletmeye yardımcı olurken, karbonat tozu vücuttan toksinler alır. Zencefil vücut ısınızı yükseltmeye ve terlemeyi sağlayarak toksinleri yok etmeye yardımcı olan termojenik bir etkiye sahiptir. Ve son birkaç damla uçucu yağ ve bazı çiçek yaprakları ekleyin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.