Elma Sirkesini Güzelliğiniz İçin Nasıl Kullanmalısınız?

0

Elma sirkesinin güzelliğiniz için ne denli önmeli olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Ancak birçok ünlü elma sirkesini kullandığını belirtiyor. Özellikle organik elma sirkesinin sağlığınız için olduğu kadar güzelliğiniz için de önemli etkisi var.

1. Sağlığınıza yararlı olur
Göründüğü gibi, fermantasyon süreci sırasında üretilen ekşi asetik asit, vücutta yağ birikimini azaltmaya yardımcı olur. Biraz kilo vermek isterseniz, elma sirkesi ve suyu karıştırarak günde 3 kez içmeniz yeterli olacaktır.

2. Saçlardaki kalıntıları temizleyin
Haftada bir kez elma sirkesi ile saçınızı yıkamanız, silikon bazlı şampuanlar ve saç kremlerin saçınızda yaptığı birikmeleri temizleyebilirsiniz. Sadece bir bardak suya iki yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek şampuandan sonra saçınıza dökün. Kokuyu tolere ederseniz saçınızı tekrar yıkamanız gerekmez.

3. Saç derisinin fazla yağlanmasını önleyin
Çok yağlı saç derisine sahipseniz, saçınızı elma sirkesiyle yıkamak da yağ üretim miktarını azaltarak kafa derisini dengeleyerek daha az yağ üretmesine neden olacaktır.

4. Saçınızın parlamasını sağlayın
Elma sirkesiyle saçınızı yıkamanın bir başka faydası da, ph dengesini düzenleyeceği ve saçların pürüzsüz ve parlak görünmesini sağlayan saç keselerini kapatmasıdır.

5. Saç uzamasına yardım eder
Elma sirkesinin ağızdan alınması veya kafa derisine topikal olarak uygulanmasının saçın daha hızlı büyümesini sağlamaktadır. Elma sirkesi potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, C Vitamini, E vitamini gibi sağlıklı mineralleri ve sağlıklı saç gelişimini destekleyen diğer mineralleri içerdiğini unutmayın. Bir pamuk topunu elma sirkesinin içine daldırın ve pumakla saç derisine sürün. Eğer dayanabilirsirseniz saçınızı durulamayın. Dayanamazsanız en azında 10-15 dakika boyunca saçınızda kalmasını sağlayın.

6. Akne tedavisine yardımcı olur
Cildimizin pH seviyesini düzenlemenin yanı sıra, elma sirkesinin genellikle doğal anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu ve bu nedenle akneye neden olan bakterileri tedavi etmede etkili olduğu biliniyor. Bu durumda, elma sirkesini bir tonik olarak kullanmak en iyisidir ya maden suyu veya yeşil çay ile seyreltilir. Hassas bir cildiniz varsa bunu çok sık kullanmamanızı tavsiye ederiz. Cilt lekeleri için ve sırt akneleri için mükemmeldir.

7. Ölü cilt hücrelerinden kurtulun
Elma Sirkesi, alfa-hidroksi asitlerden zengin olduğu için doğal bir deri dökücü olarak mükemmeldir. Akne lekelerine de elma sirkesi kullanabilirsiniz.

8. Yaşlılık lekelerini tedavi edin
AHA özellikleriyle, elma sirkesi, derinin üst tabakasının derinliklerine yerleşmeyeyen yeşlılık lekeleri için de mükemmeldir.

9. PMS belirtilerini rahatlatmak
Bazı kadınlarda regl kramplarını ve ağrılarını azlatmada işe yarar.

10. Vücut kokusunu azaltın
İronik olarak, elma sirkesi vücut kokusunun azalmasına yardımcı olur. Ağızdan ve topikal kullanımıyla kötü vücut kokularını giderebilirsiniz. Aynı şekilde ayak kokularını gidermek için çok üründür.


Share.

About Author

Comments are closed.