En İyi Ev Yapımı Makyaj Temizleyici Tarifleri

0

Makyajınız temizlemek için kullandığınız hazır ürünler cildinizi kurutabilir ve bir süre sonra cildinize zarar vermeye başlayabilir. Evde doğal malzemelerle makyaj temizleyici yapabilirsiniz. Bu yazıda 6 farklı makyaj temizleyici tarifini bulabilirsiniz. Biri sizin için en iyi makyaj temizleme ürünü olabilir.

Rimelinizi temizlemek için kullandığınız hazır kozmetik ürünler gözlerini tahriş edebilir, yüzünüzü temizlediğiniz ürünler de cildinizi kurutabilir. Bunlar yerine, cildinize iyilik yapın ve makyaj temizleyicinizi evde kendiniz hazırlayın.

Aloe vera ve cadı fındığı yatıştırıcı makyaj temizleyici
Aloe vera cildinizi temizlerken, yumuşatır, kısa bir sürede herhangi bir yara veya yara izinin iyileşmesi sağlar. Cadı fındığı da, iyileştirici ve nemlendirici özelliklere sahiptir. Sivilce gibi cilt problemlerini tedavi eder. Ayrıca, göz altı torbaları ve varisli damarların görünümünü azaltmak için etkilidir.

Malzemeler
– 1 yemek kaşığı aloe vera jeli
– 2 yemek kaşığı cadı fındığı yağı
– 2 yemek kaşığı Jojoba yağı
– 2 damla limon esansiyel yağı

Bir kasede tüm malzemelerin iyice karışmalarını sağlayın ve bir pompalı bir şişeye aktarın. Her kullanımda pamuklu bir ped üzerine küçük bir miktar püskürtün ve makyajınızı nazikçe silin. Makyajınızı temizledikten sonra nemlendirici kullanabilirsiniz, ancak makyaj temizleyicisi doğal bir nemlendirici olan jojoba yağı içerdiğinden bu gerekli değildir. İki hafta kadar serin ve kuru bir yerde saklayın.

Hindistan cevizi yağı makyajı temizleme mendili
Hindistan cevizi yağı mükemmel bir cilt besleyici bileşenidir. Ayrıca ciltte hiperpigmentasyon, koyu lekeler, akne izleri ve hatta bir güneş lekesini çıkarmak için de kullanılabilir. Çay ağacı yağı, güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir ve birçok bakteri, mantar ve virüse karşı oldukça etkilidir.

Malzemeler
– 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
– 2 damla bebek şampuanı
– 2 bardak arıtılmış su
– 2 veya 3 damla çay ağacı yağı (isteğe bağlı)
– Kağıt havlu rulosu

Hindistan cevizi yağını, suyu, bebek şampuanı ve çay ağacı yağını karıştırın. Kavanoza sığacak şekilde bir kağıt havlu rulosunu kesin ve kavanozun içine yerleştirin. Hazırladığınız karışımı kağıt havlu rulosunun üzerine ekleyin ve kavanozun kapağını kapatın. Çözeltinin eşit şekilde kağıt havlu tarafından emilmesini sağlamak için iyice çalkalayın. Sonra kağıt havlu içindeki ruloyu çıkarın. Her gün makyajınızı temizlemek için hazırladığınız ev yapımı makyaj mendillerini kullanın. Bu mendilleri 20 güne kadar serin ve kuru bir yerde hava geçirmez bir kapta saklayın.

Zeytinyağı göz makyajı temizleyicisi
Zeytinyağı makyaj temizleyici için mükemmel bir temel oluşturur. Cildi temizler, ayrıca cildin yenilenmesine yardımcı olan antioksidan ve yaşlanma karşıtı özellikler içerir. Cildinizi daha uzun süre taze ve kırışıklıktan korur.

Malzemeler
– 1 yemek kaşığı zeytinyağı
– ½ yemek kaşığı cadı fındığı
– 1 bardak su
– 5 damla lavanta esansiyel yağı (isteğe bağlı)
– 8 ila 10 yaprak kağıt havlu (ikiye bölünmüş)

8 ila 10 yaprak kağıt havluyu yarıya kadar kesin. Bunları daha küçük boyutlara katlayın ve bir kavanoza yerleştirin. Su, zeytinyağı ve cadı fındığını karıştırın. İsteğe bağlı olarak, seçtiğiniz 5 damla uçucu yağ ekleyin. Hazırladığınız karışımı kağıt havlunun üzerine dökün. Sıvıyı emdirin, fazla sıvı varsa daha fazla kağıt havlu ekleyin. Islanmış bir kağıt havlu alın ve makyajınızı temizlemek için kullanın. 1 aya kadar hava geçirmez bir kapta saklayın.

Badem yağı makyaj temizleme pedleri
Badem yağı, cildiniz için çok besleyici olan A vitamini açısından zengindir ve derinin içine nüfuz ederek tıkanmış gözenekleri temizler.

Malzemeler
– 1 yemek kaşığı badem yağı
– 1 yemek kaşığı kastil sabunu
– ½ bardak su
– 8 damla biberiye esansiyel yağı – (isteğe bağlı)
– Pamuklu ped

Badem yağı, kastil sabunu, su ve esansiyel yağı birleştirerek karıştırın. Bir kavanoz içine pamuklu pedleri yerleştirin ve üzerine hazırladığınız karışımı dökün. Yüzünüzdeki makyaj ve yağı temizlemek için pamuklu pedleri kullanın. Bu ev yapımı makyaj temizleyici, çok hassas olduğu için günde iki kez kullanılabilir. Kapağı sıkıca kapatın ve serin, kuru bir yerde 3 aya kadar saklayın.

Bebek şampuanı makyaj temizleme mendili
Bebek şampuanı, cildi tahriş etmez, kaşıntı yapmaz veya kızarıklığa neden olmaz ve her cilt tipi için uygundur.

Malzemeler
– 1.5 bardak su
– 2 yemek kaşığı bebek şampuanı
– ¼ çorba kaşığı E vitamini yağı
– 5 damla lavanta esansiyel yağı (isteğe bağlı)
– Kağıt havlu rulosu

Bir kapta, bebek şampuanı, su, E vitamini yağını ve esansiyel yağı birleştirin. Geniş ağızlı bir kavanozun içine, kavanoz büyüklüğünde kestiğiniz kağıt havlu rulosunu yerleştirin ve üzerine de hazırladığınız karışımı dökün. Cildinizdeki makyajı temizlemek için bu Ev Makyajcısı temizleyiciyi kullanın. Kapağı sıkıca kapatın ve 1 aya kadar serin ve kuru bir yerde saklayın.

Gül suyu arındırıcı jel
Gül suyu iyi bir temizleyicidir ve gözenekleri açmadan yağı ve kiri temizler. Cildi nemlendirir ve tahrişi veya kızarıklığı azaltmaya yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Malzemeler
– ¼ fincan gül suyu
– 1 yemek kaşığı aloe vera jeli
– ½ çorba kaşığı gliserin
– ¼ çorba kaşığı kastil sabunu

Tüm malzemeleri karıştırın ve bir saklama kabına aktarın. Hazırladığınız karışımı hafif bir makyaj temizleyici olarak kullanın. Pamuklu bir ped üzerine biraz karışımdan alın ve yüzünüzü, tüm makyaj, kir ve yağı temizlemek için silin. Karışımı 7 güne kadar serin ve kuru bir yerde saklayın.


Share.

About Author

Comments are closed.