Ev Yapımı “Güzel Bacak” Kremi

0

Kışın zorlu rüzgarları ve soğukları bacaklarınızı kuru, kaşıntılı ve pul pul hissi bırakabilir. Havaların ısınmasıyla birlikte bacaklarınızı kapatmak yerine etek, şort ve elbiseler giymeye başlayacaksanız. Bacaklarınızın mükemmel, pürüzsüz ve canlı görünmesi için çok basit bir kerim hazırlayabilirsiniz. Ticari nemlendiricilerden çok daha ucuz ve çok daha iyi sonuç verecektir.

Kremin en önemli maddelerinden biri shea yağıdır. Ciltte derine nüfuz eder ve nemlendirir. Shea yağı aynı zamanda yaşlanma karşıtı özelliklere sahip olduğu için bacaklarındaki hasarlı cildi de onarır. Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezinin yayınladığı bir çalışmaya göre, shea yağı anti-enflamatuar özelliklere sahip. Yağda bulunan bir bileşik, lupeol sinnamate, deri iltihaplarının azalmasına yardımcı olur ve hatta hücrelerin mutasyona uğramasını önler.

Shea Yağı ayrıca kolajeni arttırmaktadır. Shea yağı doğal olarak A, E ve F vitaminleri bakımından zengindir ve cilde faydalı yağ asitleri sağlar.

Ve güneş söz konusu olduğunda, shea yağı bacaklarınızı korur. Güneş ışınlarına, bağlı cilt kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur, güneşin ultraviyole (UV) ışınlarını absorbe ederek doğal bir güneş kremi görevi üstlenir.

Hazırlayacağımız krem bir fincan kadar olacaktır.

Malzemeler:
2 çorba kaşığı kakao yağı
2 çorba kaşığı shea yağı
2 çorba kaşığı tatlı badem yağı
1/4 fincan hindistan cevizi yağı (rafine edilmemiş)
1/2 çay kaşığı vanilyalı uçucu yağ veya 5 damla saf vanilya esansiyel yağı
Şeffaf veya opak cam kavanoz

Yapılışı:
Bir ölçme kabına kakao yağı ekleyin. Az miktarda su bulunan bir tencerenin içine kabı oturtun ve kakao yağının erimesini sağlayın.
Ergimiş kakao yağını, shea yağı, badem yağı ve hindistancevizi yağını bir gıda işlemcisine ekleyin ve yaklaşık 10 saniye karıştırın. Ardından vanilya yağını ilave edin ve yine karıştırın.

Karışım sıvı olana kadar karıştırmaya devam edin.
Hazırladığınız karışımı spreyli şişeninin içine dökün. Eğer açık renk bir şişe kullanıyorsanız, badem yağının ışık hassasiyetinden dolayı koyu renk bir kağıtla kaplayın.
Duştan sonra cildinizi hafifçe püskürtün ve hemen ovarak yedirin. Bu doğal kremi yaz boyunca kullanırsanız, ipeksi, pürüzsüz ve yumaşık bacaklara sahip olacaksınız.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.