Ev Yapımı Probiyotik Deodorant Tarifi

0

Probiyotikler, sindirim sağlığı için neredeyse olmazsa olmazdır. Probiyotiklerin ciltteki bakterileri dengeleyebildiğini de biliyor muydunuz? Evde probiyotik deodorant yaparak, cilt sağlığınız için de probiyotikleri vazgeçilmez yapabilirsiniz.

Deri insan vücudundaki en büyük organdır. Patojenlere karşı ilk savunma hattı olduğu için aşırı özen gerektirir. Cildin mikroflora olarak bilinen çok sayıda iyi bakteriyi içerdiği genellikle unutulur. Mikrofloranın, bakterilerin gelişmesini önlemede önemli bir rolü vardır.
Hazır deodorantlar, istenmeyen doğal kokudan sorumlu olan kötü bakterileri öldüren kimyasallar içerir. Ancak bu kimyasallar, iyi bakterileri de öldürür ve vücudu savunmasız bırakır.

Deodorantlar, alüminyum, parabenler, propilen glikol, ftalatlar ve triklosan gibi gizli kimyasallar içerir. Son araştırmalar, alüminyum içeren ürünlerle meme kanseri, doğum kusurları, alerjiler ve hormonal dengesizlikler arasında güçlü bir bağlantı olduğunu göstermiştir. Bu nedenlerle hazır deodorantları koltuk altlarınıza sürmek istemezsiniz.

Evde tamamen doğal ürünlerle, sadece kötü bakterilerle mücadele edecek ve kokuyu yok edecek probiyotik deodorant yapabilirsiniz.

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı kakao yağı
  • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
  • 1 yemek kaşığı shea yağı
  • 1 yemek kaşığı balmumu
  • 1/2 yemek kaşığı arrowroot tozu (ararot tozu)
  • 1 yemek kaşığı karbonat
  • 1/4 çay kaşığı E vitamini yağı
  • 15 damla uçucu yağ (sevdiğiniz herhangi bir yağ olabilir)
  • 2 kapsül toz probiyotik

Kakao yağı, shea yağı, Hindistan cevizi yağı ve balmumunu düşük ısıda bir tencerede eritin.

Tencereyi ısıdan alın ve arrowroot tozu ile karbonatı ekleyin. Tozlar çözülene ve iyice birleşene kadar karıştırın. Bu noktada E vitamini ve uçucu yağı ekleyin.

Karışım soğuduktan sonra bir puding kıvamını alacaktır. Son olarak probiyotik kapsüllerini karışıma ekleyin ve bir spatula kullanarak karıştırın.

Karışımı temiz bir deodorant kabına koyun. Soğuması ve sertleşmesi için buzdolabında saklayın.

Probiyotik deodorant için hoş kokulu, antibakteriyel uçucu yağlar kullanın. En sevdiğin uçucu yağı seçin ve kokuları birleştirerek kendi kokunuzu yaratın.

Aşağıdaki uçucu yağlar birlikte kullanıldıklarında iyi sonuçlar verir:

Sardunya ve kireç
Limon otu, yabani portakal ve bergamot
Sandal ağacı ve ylang ylang
Biberiye ve nane


Share.

About Author

Comments are closed.