Göz Altınız Kalıtımsal Olarak Koyu İse

0

Gözlerinizin altı şiş ve halka varsa yorgun ve uykusuz kalmanız neden olabilir. Tıbbi olarak periorbital koyu halkalar olarak bilinen, göz çevresindeki derinin çok ince olmasından olmasından kaynaklanır.

Koyu renk çevrelerin aniden ortaya çıkması yaşam tarzı ve çevreye bağlı olabilirken, aynı zamanda soluk ve ince bir cilde sahip ailelerde genetik bir durumdur. Yine de endişelenmenize gerek yok – koyu halkalarınız kalıtsal ise, gözlerinin huzursuzluğunu azaltmaya ve düzeltmeye yardımcı olabilecek birçok doğal ilaç var.

1. İyi Gece Uykusu Uyuyun
Beklenmedik bir şekilde, yorgunluk koyu halkaların ortaya çıkmasına önemli katkıda bulunur. Belki de yıllar boyunca, uykunun kalitesine müdahale eden bazı kötü alışkanlıklar edindiniz – televizyonun önünde uyuya kalmak, yatmadan önce içki içmek ya da çok sıcak bir yatak odasında uyumak gibi. Bunlardan vazgeçmek gözaltı halkalarınıza da olumlu yönde katkı sağlayacaktır.

2. Alerjilerinizi Azaltın
Polen, küf, hayvan kepeği ve toz akarları tarafından tetiklenen saman nezlesi, genellikle burun akıntısı, tıkanıklık, sinüs basıncı, yanı sıra sulu, kabarık ve kaşıntılı gözler gibi soğuk algınlığı semptomlarına neden olur. Gözlerinizi ovalamak ve kaşımak koyu halkaları daha da kötüleştirecektir.

Saman nezlesi semptomları yaşıyorsanız, alerji azaltmak için doğal ilaçlar ve esansiyel yağlar kullanabilirsiniz.

3. Egzamalarınızı Tedavi Edin
Kaşıntılı, iltihaplı cilt, egzama ya da atopik dermatit göz kapaklarında ve göz altında, kızarıklık veya koyu renk değişimlerine neden olan hassas bölgede parlayabilir.

İlk önce resmi bir teşhis almak için bir doktora gitmeniz gerekirken, egzama semptomlarını iyileştirmek için sayısız doğal yol vardır. Cilt dostu taşıyıcı yağlarla harmanlanan iltihap önleyici esansiyel yağları deneyin.

4. Yaşlanma İşaretleriyle Mücadele
Yaşlanmanın bir başka o kadar da eğlenceli olmayan bir işareti, vücuttaki azalmış yağ ve kollajen üretimi nedeniyle cildin kaçınılmaz incelmesidir. Daha ince cilt, göz çevresindeki kırmızı ve mavi kan damarlarının daha belirgin görünmesini sağlayabilir.

C vitamini ve omega yağ asitleri yüksek yiyecekler yiyerek vücudunuzun doğuştan gelen kollajen oluşturma yeteneğini artırabilirsiniz. Ayrıca, kolajen depolarını, kemik suyu tüketerek ya da kolajen peptidleri veya jelatin proteini ile takviye ederek yenileyebilirsiniz.

5. Güneş Koruması
Güneşin ultraviyole ışınlarına maruz kalmak sadece yaşlanma sürecini hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda cildin hiperpigmentasyonu ve koyulaşması için daha fazla melanin üretmesine de neden olur. Gözlerin altındaki koyu halkalardan şikayetçi iseniz güneş ışığı onu daha da kötüleştirebilir.

6. Daha fazla demir alın
Koyu halkalar yorgunluk, baş dönmesi, baş ağrısı ve nefes darlığı eşlik ediyorsa, demir eksikliği olabilir. Demir, akciğerlerden vücut dokularına oksijen taşıyan hemoglobinin üretilmesinden sorumlu olduğu için eksikliği halinde göz çevresindeki cilt renginin değişmesine neden olabilir.

Demir eksikliği düzeltmek kolaydır, ancak önce demir seviyenizi test etmek için doktorunuzla konuşun. Vücudunuzda çok fazla demir organlarınıza zarar verebilir. Teşhis edildikten sonra, koyu yeşil yapraklı yeşillikler, fasülyeler ve kırmızı et gibi daha zengin demir yiyecekleri yiyebilirsiniz; Ayrıca C vitamini yüksek gıdalar yiyerek vücudunuzun demir emilim yeteneğini artırabilir.

7. Tuzu Az Tüketin
Diyette çok az su ve çok fazla sodyum kombinasyonu vücudunuzun su tutmasına ve ağır ve şişkin hissetmenize neden olabilir. Vücudun her yerinde su tutulması olabilse de, gözlerin etrafına sıvı depolandığında, şiş ve kabarık görünmesi en dikkat çekicidir.

Daha taze sebzeler yiyerek ve işlenmiş yiyeceklerden kaçınarak tuz alımını azaltın. Sodyum dengesizliğini, sizi iyi bir şekilde nemlendirecek, düzgün hücre fonksiyonunu destekleyecek ve aşırı sodyumun zararlı etkilerini dengeleyecek iyi bir miktarda potasyum içeren gıdalar yiyerek de düzeltebilirsiniz .

8. Sırt üstü uyuyun
Yüz üstü ve yan uyamak gözlerde sıvı birikmesine neden olabilir. Mümkün ise sırt üstü uyumaya çalışın.

9. Soğuk Bir Kompres kullanın
Her gün 10 ila 20 dakika boyunca soğuk bir kompres uygulayarak gözler altındaki şişmiş ve daralmış kan damarlarını yatıştırın:

Salatalık dilimleri – Hafifçe büzücü, salatalık cildi aydınlatmaya yardımcı olabilir. Dilimleyip gözlerinizin üzerine koymadan önce buzdolabında 30 dakika soğutun.

Çay poşetleri, patates suyu ve gül suyu da aynı etkiyi yapacaktır.

10. Uçucu Yağları Kullanın
Uçucu yağlar koyu halkalar ve şiş gözler için harikalar yaratabilir. Aşağıdaki esansiyel yağları 12 damla (badem, hindistan cevizi ya da jojoba yağı) taşıyıcı yağ ile karıştırın.

Sardunya yağı – Cilt için mükemmel olan sardunya esansiyel yağı , anti-inflamatuardır ve hücre yenilenmesini destekler, dolaşımı iyileştirir ve cilt tonunu değiştirir.

Biberiye yağı – Bir başka antienflamatuar, biberiye esansiyel yağı da, hafif şişkin ve kabarık gözlere yardımcı olacak şekilde hafifçe diüretiktir.

Kuşburnu tohumu yağı – Zengin vitaminler, yağ asitleri ve antioksidanlar, kuşburnu tohumu yağı derinden nemlendirir, kollajeni uyarır, cildi iyileştirir ve koyu lekeleri ve cilt rengini düzeltir.

Selvi yağı – Şiş cildi sıkılaştırmaya yardımcı olabilecek bir büzücü, selvi esansiyel yağın aynı zamanda yüzeyin altındaki kan damarlarını daraltma ve koyu halkaların kaybolmasına neden olan gücü vardır.

Limon yağı – Doğal bir cilt toneri olan limon esansiyel yağı , koyu lekeleri hafifletmeye ve cilt rengini yumuşatmaya yardımcı olabilir.

Esansiyel yağları kullanırken, tam faydaları yaşamak için% 100 saf yağlar kullanmak zorunludur.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.