Hangi Uçucu Yağ, Hangi Cilt İçin Kullanılır?

0

Sizlere esansiyel yağlarla ilgili birçok yazı yayınlıyoruz. Bu yağların faydaları ve kullanım alanlarına değiniyoruz. Bu yazımızda ise hangi esansiyel yağın hangi ciltler için uygun olduğunu ele aldık. Esansiyel yağları cildiniz üzerinde kullanacaksanız, öncelikle cildinizin özelliğini bilmeniz gerekiyor.

Lavanta
Lavanta yağlı, sivilce eğilimli, normal veya kuru ciltler için kullanılabilen bir yağdır. Antiseptik ve antibakteriyel özellikleri hafif akne için doğal bir çözüm sunarken gözeneklerin açık kalmasını sağlayacaktır.

Limon otu
Lemongrass (limon otu) normal, yağlı ve sivilceye eğilimli ciltler için iyidir. Antiseptik ve sıkılaştırıcı özelliklerinin yanısıra cilde parlaklık da verir. Gözenekleri sterilize edebilir ve cilt dokularını da güçlendirir.

Nane
Nane yağı, sivilceye eğilimli ve yağlı ciltler için mükemmel olup, iltihap üzerinde sakinleştirici bir etkisi vardır. Ayrıca sedef hastalığı ve egzama gibi cilt koşullarının iyileşmesine yardımcı olabilir.

Papatya
Papatya, özellikle Papatya, şifa ve rahatlama için mükemmeldir ve akne, iltihap, egzama, dermatit, kuru ve kaşıntılı deriyi rahatlatmaya yardımcı olabilir. Tüm cilt tipleri tarafından kullanılabilir.

Sardunya
Sardunya yağı, yaşlanma, hassas, kuru ve normal ciltler için çok iyidir ve çok yönlü bir yağdır. Yağ üretiminin dengelenmesine ve cildin iyileştirilmesine yardımcı olur. Yağın aşırı ve düşük üretiminde yardımcı olmak için mükemmeldir.

Günlük
Günlük, herkesin sahip çıkması gereken önemli bir yağdır. Her cilt tipinde kullanılabilir ve elastikiyet sorunları olanlara, yaşlanan cildi tedavi etmek veya cildi iyileştirmek isteyenler için idealdir. Pıhtılaşmanın yanı sıra cildi sıkıştırır. Egzama ve akne lekelerinin neden olduğu koyu lekelerin görünümünü azaltmaya bile yardımcı olabilir.

Adaçayı
Adaçayı her cilt türü için mükemmeldir. Yağlı ve kuru ciltlerin yağ üretimlerini düzenler, cildi yumuşatır, akne ile ilişkili iltihaplanmayı azaltır. Aynı zamanda, lekelerle savaşmak için özellikle yararlı olabilecek antibakteriyel özellikler sunar.

Palmarosa
Palmarosa, tüm cilt tipleri için mükemmeldir. Ancak özellikle sivilceli ciltler üzerinde daha etkilidir. Ayrıca yaşlanan cildi yumuşatır ve yatıştırmaya yardımcı olur.

Neroli
Neroli (acı portakal ağacının çiçeğinden damıtılan son derece sıra dışı bir yağ), olgun veya hassas cildi tedavi etmek için idealdir. Cilt hücrelerini yenileme ve cildin elastikiyetini geliştirme kabiliyeti ile ünlüdür. Aynı zamanda ciltteki doğru yağ dengesinin korunmasına yardımcı olur, bu da tüm cilt tipleri için mükemmel bir seçimdir. Cildin hücresel seviyede canlandırılabilmesi nedeniyle, bu esansiyel yağ, kırışıklıklarda ve yara izlerinde de yararlı olabilir. Stresin neden olduğu cilt sorunlarınız varsa neroli’yi muhteşem şifa ve sakinleştirici özellikler sunduğundan kullanmayı düşünün. Antimikrobiyal kabiliyeti olduğu için bakteriyel cilt koşullarının ve kızarıklığın tedavisinde de yararlı olabilir.

Ylang Ylang
Ylang ylang cildin nem ve yağ dengesini korumada son derece etkilidir ve cildi nemli, pürüzsüz ve genç görünmesini sağlar. Yaşlanmanın etkileri ile mücadele etmek için hücre çoğalmasını hızlandırmaya yardımcı olan yağlı veya sivilceli cilde karşı koymak için mükemmeldir.

İlgili Yazılar


Share.

About Author

Comments are closed.