Güneş Gözlüğünüz Yüz Şeklinize Uygun Mu?

0

Güneş gözlüğü seçerken, modelini beğenip beğenmediğinize değil, yüz şeklinize uyup uymadığına dikkat etmeniz gerekir. Yüz şeklinize yakışmayan veya yüzünüze iyi oturmayan gözlük hem göz sağlığınızı tehdit edecek, hem de yüzünüzde iyi görünmeyecektir.

Yüzünüze uygun güneş gözlüğünü seçerken aslında dikkat etmeniz gereken şey, yüz şeklinizle kontrast yaratan bir gözlük modeli seçmenizdir. Örneğin aşağı doğru daralan üçgenimsi bir yüzünüz varsa, pilot modelleri sizin yüzünüzde çok iyi durmayabilir. Gözlükteki leke ve çizikleri gidermenin yöntemleri

Kalp Şekilli Yüzler

Eğer yüzünüz aşağı doğru daralıyorsa, kedi gözü çerçeveleri tercih edebilirsiniz. Köşeleri yukarı doğru kalkık bu çerçeveler, aşağı doğru daralan yüzünüzle denge sağlayacak ve diğer güneş gözlüğü modellerine oranla sizi çok daha iyi gösterecektir.

Yuvarlak Yüzler

Yuvarlak yüzler için genellikle köşeli gözlükler önerilse de, köprü kısmı belirgin olan bazı yuvarlak çerçeveli modeller de çok iyi durabilir. Ufak detayları sayesinde yüzünüzde çok hoş duracak yuvarlak çerçeveli modelleri deneyerek bulabilirsiniz. Güneş gözlükleri nasıl temizlenmeli?

Yuvarlak çerçeveli modelleri kendinize yakıştıramıyorsanız, o zaman yanlara doğru geniş ve büyük çerçeveli gözlüklerden yana şansınızı deneyebilirsiniz. Eni geniş olan bu gözlük çerçeveli yuvarlak hatlı yüzünüzle zıtlık sağlayacak ve yüzünüzle daha iyi uyum sağlayacaktır.

Kare Yüzler

Köşeli veya kare hatlı yüzlerle en iyi uyum sağlayacak gözlükler yumuşak çizgileri olan klasik wayfarer modelleridir. Normalde yüz şekli ve gözlük çerçevesi arasında zıtlık olması beklense de üçgenimsi çerçeveye sahip wayfarer modelleri kare yüzlere kesinlikle çok yakışıyor. Tarzınıza uygun güneş gözlükleri yaratın

Dikdörtgen Yüzler

Köşeli çenenizle uyum sağlayacak en iyi güneş gözlüğünü arıyorsanız, tercihiniz mutlaka pilot modellerinden yana olmalı. Pilot modeli güneş gözlükleri aslında çoğu yüz tipine yakışsa da,  bu gözlük modellerinde boyuta çok dikkat etmek gerekiyor. Eğer dikdörtgen bir yüzünüz varsa fazla büyük olmayan pilot çerçeveleri tercih etmelisiniz.

Oval Yüzler

Oval yüz şekilleri, tüm yüz şekilleri arasında en şanslı olanlardır. Birçok gözlük modelinin çok iyi duracağı oval yüzlerde, yine de çok büyük modellerden kaçınmak gerekiyor. Oval yüzlü olmanın avantajını kullanıp, her yüze yakışmayan renkli camlı ve farklı modelleri tercih ederek dikkat çekici bir görünüm yaratabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.