Hava Şartlarına Karşı Cildinizi Koruyacak Tüyolar

0

Kış aylarında soğuk, yaz aylarında ise sıcak cildinize zarar verebilir. Cildinizi korumak için, etkileri tartışmalı kozmetik ürünler kullanmak yerine doğal çözümlerden çok daha fazla yarar sağlayabilirsiniz.

Her türlü hava koşuluna karşı cildinizi her zaman koruyabilecek, sağlıklı tutacak hızlı ve etkili ipuçları…

 1. Karbonatla ovma

3 ölçü karbonatla 1 ölçü suyu karıştırarak bir macun yapın ve yüzünüzü hafifçe ovalamak için kullanın. Karbonatla ovalama cildinizi nemlendirir, ölü cilt hücrelerini temizler, ayrıca hassas ciltler için bir yüz temizleyicidir.

 1. Gözenek ve sivilceler

Tuz, şeker, bal ve Hindistan cevizi yağını kalın bir macun haline getirin. Hem yüzünüzü hem de vücudunuza peeling yapmak için kullanın. Cildinizi pul pul dökmek için haftada bir veya iki kez uygulayabilirsiniz. Gözeneklerinizin tıkanmasını ve sivilceleri önleyecektir.

 1. Marula yağı

Marula yağı, Güney Afrika’ya özgü bir ağaç olan marula ağacından elde edilir. Yağ asitleriyle doludur. Bu nedenle kuru ciltler için tavsiye edilir. Yağ, cilt tarafından hızla emilir ve yağlı veya parlak görünüme neden olmaz.

 1. A vitamini

Gece kreminize birkaç damla kuşburnu veya havuç yağı ekleyin. Bu yöntem, sivilce ve kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olacaktır. Bu yöntem, sivilce izlerinden kurtulmanızda da etkilidir.

 1. Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, tahriş, sivilce ve iltihabı azaltmak için etkilidir. Cildinizi tedavi etmek için, çay ağacı yağı içeren bir anti-sivilce jeli kullanın.

 1. Peeling karışımı

Cildinizi daha yumuşak hale getirmek için;

1/4 bardak yulaf ezmesi, 1/4 su bardağı süt tozu, 1/4 bardak kahverengi şeker ve 1/4 bardak papatyayı karıştırın. Sonra karışımı bir mutfak robotunda öğütün. Karışıma seçtiğiniz herhangi bir esansiyel yağdan 10-15 damla ekleyin. Karışımı vücudunuza peeling yapmak için kullanın.

 1. Şekeri azaltın

Şeker, sağlığa olduğu kadar cilde de zarar verir. İşlenmiş şekeri kesmeye çalışın, bunun yerine meyveleri beslenmenize dahil edin. Bu hem şeker isteğinizi tatmin eder hem de cildinize sağlıklı antioksidanlar sağlar.

Öneriler

 • Cildinizi her gün 1-2 kez yıkayın. Yaşınız ve cilt tipiniz için uygun temizlik ürünlerini kullanın ve asla makyaj ile uyumayın.
 • Cildinizi nemlendirin. Yağlı cildin bile hafif bir nemlendiriciye ihtiyacı olduğunu unutmayın.
 • Güneş koruyucu kullanın. Bulutlu günlerde bile cildiniz ultraviyole ışınlarına maruz kalır.
 • Geceleri göz kremi uygulayın. A, C, E ve K vitaminleri içeren ürünler seçin. Bu kırışıklıkları ve koyu halkaları önlemenize yardımcı olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.