Hızlı Saç Uzaması İçin Amla (Bektaşi Üzümü) Nasıl Kullanılır?

0

Amla, Bektaşi üzümünün bir diğer adıdır. Amla, pek çok sağlık faydasının yanı sıra saç sağlığı için de çok faydalıdır. Özellikle saçınızın sağlıklı bir şekilde hızlı uzamasını istiyorsanız, amla kullanabilirsiniz. Bu yazıda amlanın saç uzaması için nasıl kullanılacağının farklı yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

Zengin C vitamini ve antioksidan kaynağı olan amla, saç dokusunu iyileştirmeye yardımcı olur. Saç derisine amla yağı ile masaj yapmak kan dolaşımını hızlandırır, bu da saç büyümesini artırır. Ayrıca, saç derisini iyileştirerek kepek gibi sorunların giderilmesinde etkilidir.

Saç büyümesi için amlayı nasıl kullanabilirsiniz?

1. Amla ve Hindistan cevizi yağı

 • Malzemeler
  2 çay kaşığı amla tozu
  2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağını bir tavada ısıtın ve amla tozunu ekleyin. Yağ kahverengi olana kadar ısıtmaya devam edin. Yağ soğuduktan sonra, amla tozu dibe çöker. Toz yağa karışmayacak şekilde yağı başka bir kaba aktarın. Sonra saç derisine ve saça yaklaşık 15 dakika yağı masaj yaparak sürün. Saç derisi ve saça tamamen yağı sürdükten sonra 30 dakika bekletin. Ardında, ılık su ve şampuanla saçınızı yıkayın. Bunu haftada 3 kez yapabilirsiniz.

2. Amla ve shikakai tozu

 • Malzemeler
  2 yemek kaşığı amla tozu
  2 yemek kaşığı shikakai tozu
  4 yemek kaşığı su

Bir kasede amla ve shikakai tozunu suyla karıştırın ve bir macun elde edin. Macunu saçlarınıza ve saç diplerine saç maskesi olarak uygulayın. Yaklaşık 40 dakika boyunca maske bekletin ve sonra saçlarınızı yıkayın. Bu işlemi haftada bir yapabilirsiniz.

3. Amla ve yumurta

 • Malzemeler
  2 yumurta
  1/2 bardak amla tozu

Yumurtaları bir kasede kabarana kadar çırğın. Çırpılmış yumurtaya, amla tozu ekleyin ve pürüzsüz bir macun elde edinceye kadar karıştırın. Bu macunu saçlarınıza ve saç diplerine saç maskesi olarak sürün ve yaklaşık 1 saat bekletin. Sonra saçınızı yıkayın. Bu işlemi haftada bir kez yapabilirsiniz.

4. Amla ve limon suyu

 • Malzemeler
  1 yemek kaşığı amla suyu
  1 yemek kaşığı limon suyu

Bir cam veya plastik kapta, amla ile limon suyunu karıştırın. Çözeltiyi yaklaşık 5 dakika boyunca saç derisine masaj yaparak sürün. 10 dakika daha beklettikten sonra ılık su ve şampuanla saçınızı yıkayın. Bu yöntemi her iki haftada 1 kez yapabilirsiniz.

5. Amla ve çemen

 • Malzemeler
  2 yemek kaşığı amla tozu
  2 yemek kaşığı çemen tozu
  5 yemek kaşığı ılık su

Malzemeleri metal olmayan cam ya da plastik bir kapta birleştirin ve iyice karıştırın. Karışımı bir gece beklettikten sonra saç derisine ve saçınıza uygulayın, 20 dakika bekletin. Ilık su ve şampuanla saçınızı yıkayın. Bu yöntemi haftada 1-2 kez yapabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.