Islak “Kuru” Şampuan Yapımı Tarifi

0

Çoğu saç türü için, günlük olarak yıkanması gerekmez. Günlük olarak sert ve ticari şampuanlarla saçlarınızı yıkamak doğal yağlardan arındırır. Bu, saçların daha kuru ve kırılmaya daha meyilli olmasına neden olur. Saçlarınızın, kafa derinizin ve saçınızın nemliliğini korumak için doğal yağlar üretmesi gerekir. Saçlarınızı her gün yıkamak yerine, kuru bir şampuan kullanmayı deneyin.

İlgili Yazılar

Neden Kuru Şampuan?
“Kuru” bir şampuan için tüm öncül, yağ emici bir madde (nişasta) saçları yağlı kısımlarına koymaktır. Saçınızı yıkamak için vaktiniz yoksa, bu mükemmel bir çözümdür. Kuru şampuanlar ayrıca saçların şekillendirilmesi için çok yararlıdır. Saç spreyleri ve jelleri kullanmadan özellikle ince telli saçların şekil alması için mükemmel bir yöntemdir. İsterseniz saçınıza nişasta serpip ardından tarayarak saçınızdaki yağı çekebilirsiniz. Islak / kuru şampuan da aynı şekilde çalışır ancak uygulanması daha kolay, daha az dağınık ve süper kolay hale getirmektedir.

Gerekli Olan Malzemeler
1 fincan ılık su
1/4 su bardağı ararot (Nişasta)
1/4 fincan cadı fındığı
Esansiyel yağı
Sprey şişesi

Yapılışı:
Ilık suya çeyrek fincan nişastayı ekleyin. Pürüzsüz bir hale gelinceye kadar iyice karıştırın. İçinde bir topaklık kalmaması gerekiyor. Ardından karışımın içine cadı fındığı yağını ilave edin. Bu yağ, karışımın saçınızda daha çabuk kurumasına yardımcı olacaktır. Karışıma birkaç damla uçucu yağ ekleyin. Bu isteğe bağlıdır. Esansiyel yağlar öncelikle parfüm içindir, ancak sahip olduğunuz saç dökülmelerine yardımcı olan bir yağ da tercih edebilirsiniz.
Örneğin, biberiye saç büyümesini hızlandırır, çay ağacı yağı kepek tedavisine yardımcı olur, limon yağı ise yağlı saç derisinin çalışmasını normalleştirir.

Kolayca uygulanması için karışımı sprey şişesine dökün.

Islak Kuru Şampuan Nasıl Kullanılır

Her kullanımdan önce püskürtme şişesini sallayın. Saçların kökleri veya yağlı kısımlarına püskürtün. bir kaç dakika içinde saçınızdaki yağlı görünümden eser kalmayacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.