Jilet Sonrası Tahrişi Önlemenin Yöntemleri

0

Jilet kullanmak, istenmeyen tüylerden kurtulmak için en az tavsiye edilen yöntem olsa da, vakit bulamamaktan yakınan kadınların yine de çoğu kez ilk tercihi oluyor. Ancak jilet sonrası, özellikle hassas ciltlerde olumsuz sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Eğer sizin de cildinizde kızarıklık, cilt soyulması, tahriş ve kabarma gibi rahatsızlıklar ortaya çıkmışsa, aşağıdaki yöntemlerle bunların önüne geçebilir ve pürüzsüz cildinize yeniden kavuşabilirsiniz.

Tahriş olmuş bölgeyi tekrar tıraş etmeyin

Bir daha asla jileti elinize almayın, demiyoruz; ancak en azından bir süre bu bölgeyi dinlenmeye bırakırsanız, daha ileri boyuttaki tahrişin oluşmasının önüne geçebilirsiniz. Eğer yine de bu bölgeyi tıraş etmek zorundaysanız, nemlendiricili bir tıraş losyonu kullanarak, çok keskin bir jiletle, çok fazla baskı uygulamadan, tüylerin çıkış yönüne doğru tıraş edin. Çok etkili bir sonuç vermese de, yine de o bölgedeki tüyleri almış olursunuz. Sonrasında da kesinlikle alkol sürmeyin.

Soğuk Kompres

Bir havluyu soğuk suya daldırıp fazla suyunu sıkın. Cildinizin ihtiyaç duyduğu yerlere hafifçe uygulayın. Batmaların ve kabarmaların önüne geçecektir. Ayrıca bu süreçte sıcak havadan, saunalardan, sıcak duşlardan ve direkt güneş ışığından korunmaya özen gösterin.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi ya da yulaf unu, cildi sakinleştirip nemlendirir.  Böylece kaşıntı önlemiş olur. Eğer tahriş bikini bölgenizde veya bacaklarınızdaysa, ılık bir duş sırasında tahriş olmuş bölgelere yulaf ezmesini uygulayabilirsiniz. Yulaf ezmesini marketlerde veya aktarlarda kolaylıkla bulabilirsiniz.

Cadıfındığı (Hamamelis)

Witch Hazel, (Türkçe’de cadıfındığı ya da hamamelis olarak bilinir) hafif boyutlardaki kaşıntıyı rahatlatır ve tahriş olmuş bölgelerin mikrop kapmasını önler. Aktarlarda veya bulabileceğiniz, sprey formdaki bu maddenin alkol içermeyenlerini kullanmaya dikkat edin.

Aloe Vera Jeli

Birçok cilt problemine çare olan aloe vera, hem güneş yanıkları hem de tahriş olmuş cildin tedavisi için birebirdir. Eğer evinizde aloe vera bitkisini yetiştirme şansınız varsa, bir yaprak kopararak buzlukta bekletin. Yeterince soğuyunca içindeki jeli sıkarak cildinizde tahriş olmuş bölgelere uygulayın. Eğer böyle bir imkanınız yoksa, eczanelerden veya kozmetik mağazalarından bulabileceğiniz aloe vera jellerini de kullanabilirsiniz. Ancak bu jellerin mutlaka içeriğini kontrol ederek gerçek aloe vera içerdiğine emin olun.

Antibiyotikli Kremler

Antibiyotikli kremler hem cildinizdeki yaraların iyileşmesine yardımcı olur, hem de mikrop kapmasını önler. Bu tür kremleri eczanelerde kolaylıkla bulabilir, jilet sonrası tahriş olmuş cildinize gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz.

Tend Skin Losyonu

Türkiye’de fiyatı biraz pahalı olsa da, yurt dışı alışveriş sitelerinden daha ucuza satın alabileceğiniz veya yurt dışına çıkan tanıdıklarınıza sipariş verebileceğiniz Tend Skin losyonu, hem batık tüylerin oluşumunu engelliyor hem de cildinizde jilet sonrası oluşacak tahrişin yok edilmesine katkı sağlıyor.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.