Jilet Tahrişlerini Önleyen 7 Doğal Çözüm

0

Jiletle istenmeyen tüylerimizi alırken cildimizin nasıl tahriş olduğunu biliriz. Özellikle bacakların tahrişi kötü bir görüntüye neden olur. Genellikle kızarıklık, şişme, iltihaplanma ve ağrı ile sonuçlanır. Neyse ki kızarıklığı ve tahrişi tamamen önlemeniz mümkün.

İlgili: Tüyleri tıraş ederken yapılan 8 hata

1. Çay ağacı yağı
Diğer yağlar gibi, çay ağacı yağı da cildi nemlendirir, temizler ve besler. Ama onu farklı kılan, aynı zamanda doğal olarak antiseptik ve antibiyotik olmasıdır. Cildin tahriş olması ve kıl dönmesinin iyileşmesi için mükemmel bir yağdır.

Özellikle sorunlu yerlere küçük bir miktar uygulayın ve yağın doğal sıkılaştırıcı özellikleri, tahrişi, kızarıklığı ve şişliği azaltır.

İlgili: Çay ağacı yağını kullanmanız için 18 neden

2. Sıcak kompres
Cildi tıraştan önce hazırlamak, tıraştan sonra cildin iyileşmesi kadar önemlidir. Tıraş bıçağının tahrişini önlemek için tüyleri alacağınız bölgeye sıcak ve nemli bir havlu koyun ve 5 ila 10 dakika bekletin. Bu, gözenekleri açarak kılların tıraş edilmesini kolaylaştıracaktır.

3. Aloe Vera
Aloe vera antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri ile bilinir. Jiletten tahriş olan bölgelere günde iki kez az miktarda aloe vera jeli sürün ve masaj yapın (durulama yapmayın!). Tahriş geçene kadar devam edin.

İlgili: Aleo vera bitkisinin bakımı ve çoğaltılması

4. Tuz
Tuzun dolaşımı artırdığı, şişliği azalttığı ve cilt tahrişini iyileştirdiği bilinmektedir. Bir bardak ılık suya 2 çorba kaşığı tuz ekleyin ve çözmek için karıştırın. Bir pamuk topunu tuzlu su karışımına batırın ve tahriş olan ve batık kılların üzerine sürün.

İlgili: Evde tuzu kullanabileceğiniz farklı alanlar

5. Aspirin
Aspirin, tıraş bıçağıyla ilişkili kızarıklığı ve tahrişi sakinleştirmeye yardımcı olabilecek anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Kullanmak için, kaşık arkasını kullanarak 2-3 aspirini ezin ve bir hamur yapmak için 1 çay kaşığı su ile karıştırın. Macunu etkilenen bölgeye uygulayın ve tamamen kurumasını bekleyin, ardından durulayın. Günde iki kez tekrarlayın.

İlgili: Aspirinin 10 ilginç kullanım alanı

6. Şeker
Derinin altına sıkışıp kalmış kıllar jiletle alınma sırasında kanamaya neden olur. Şekerle önceden tıraş edilecek bölgeyi ovarsanız vücudunuzdaki ölü deriler gidecek, kıl dönmesi sorununu daha az yaşayacaksınız.

Yapmak için ½ bardak şekeri ¼ bardak zeytinyağı ve 10 damla çay ağacı yağı ile birleştirin . Dairesel hareketlerle hafifçe masaj yapın ve nemlendirmek için hindistan cevizi veya zeytinyağı uygulaması ile devam edin.

7. Limon
Limon suyu sadece jilet yanmasıyla ilişkili kızarıklığı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda eski bir bıçak kullanıyorsanız enfeksiyonu önlemeye yardımcı olabilir. Taze bir limonu ikiye bölün ve küçük bir kaseye suyu sıkın. Temiz bir pamuk top kullanarak etkilenen bölgeye sürün. Kurumasını bekleyin ve ardından soğuk suyla durulayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.