Kafa Derisindeki Sivilce İçin 6 Etkili Ev İlacı

0

Saç derisi sivilcelerinin en kötü yanı çoğu zaman acı verici, kaşıntılı ve iltihaplıdır. Evde hazırlayabileceğiniz doğal ilaçlarla, saç derisini tedavi edebilir ve sivilcelerden kurtulabilirsiniz.

Saç derisindeki tıkanan gözenekler, kir ve bakterilerin birikmesi nedeniyle sivilce salgınlarına neden olur.

Saç derisi sivilcelerinden kurtulmak için bazı doğal ve etkili ev ilaçları hazırlayabilirsiniz.

1. Çay ağacı yağı
Çay ağacı yağı, en etkili kafa derisi sivilce ilaçlarından biridir. Çay ağacı yağı, saç derisini mantar, bakteri ve kirlerin neden olduğu enfeksiyonlardan koruyan baskın bir antiseptik özelliğe sahiptir. Yağ, ayrıca pH’ın dengelenmesi için de uygundur. Aşırı sebumu kafa derisinden temizler ve gözenekleri küçültmeye yardımcı olur.

Saç derisi sivilcelerine çay ağacı yağı kullanmak için, 2-3 damlasını şampuanınıza eklemeniz gerekir. Saçlarınızı bu şekilde yıkayın ve en iyi sonuç için bu işlemi haftada 2-3 kez tekrarlayın.

2. Aloe vera jeli
Aloe vera jeli, kafa derisi sivilceleri için başka yararlı ve kolay bir çözümdür. Aloe vera kepek problemleri için çok iyidir. Kepek de sivilce için bir sebep olabilir. Saç derisini enfeksiyonlardan koruyan ve kafa derisi sorunlarını önleyen salisilik aside sahiptir. Aloe vera jeli, saç derisinin sağlığını iyileştiren ve saç gelişimini destekleyen çeşitli B vitaminleri içerir.

Şampuanıza bir çay kaşığı aloe vera jeli ekleyin ve iyice karıştırın. Bu yöntemi haftada 2-3 kez kullanın.

3. Limon suyu
Limon suyu, cilt ve saç derisi problemlerini çözmede etkisi kanıtlanmış harika bir güzellik maddesidir. Limon suyu, kafa derisi sivilcelerinden kurtulmanıza ve saçınıza güzel bir parlaklık kazandırmanıza yardımcı olur.

Saçlarınızı şampuanla yıkayın ve sonra saç derisine limon suyu ile 5 dakika masaj yapın. 10-15 dakika sonra durulayın. Bu işlemi haftada iki kez tekrarlayın.

4. Karbonat
Yağlı bir saç derisine sahipseniz, karbonat ihtiyacınız olan şeydir. Karbonat, saç derisini zararlı maddelerden koruyan antibakteriyel özelliklere sahiptir. Saç derisinden fazla yağı emer, ölü deri hücrelerini çıkarır ve saç derisinin hasar görmesini önler.

1.5 yemek kaşığı karbonatı, yarım bardak suyla karıştırın. Saçınızı yıkamak için bu karışımı kullanın. Haftada 1-2 kez tekrarlayın.

5. Domates suyu
Domates suyu, sivilceleri tedavi eden, kafa derisi için yararlı olan salisilik asit içerir. Ayrıca, hem kafa derisi hem de bakım için iyi olan likopen ve diğer birçok gerekli bileşene sahiptir. Domates suyu, saç derisinin ve saçın pH dengesi için iyidir. Ayrıca kafa derisini güneş ışığından korur.

En az iki olgun domatesin suyunu çıkarın. Saçlarınızı önce şampuanla yıkayın ve daha sonra saç derisine domates suyunu uygulayın. Saç derisine birkaç dakika masaj yapın. En az 15 dakika bekleyin ve suyla yıkayın.

6. Yumurta
Yumurta, saç derisinin aşırı yağ üretimini dengelemek için en iyisidir. Sağlıklı bir sebum düzeyini korur ve sivilceleri önler. Yumurtada, saça ve saç derisine iyi miktarda protein sağlayan keratin vardı. Saç derisini sağlıklı yapar ve hasara karşı savaşır.
2 yumurta sarısı ve 2 çay kaşığı Hint yağını karıştırın. Karışımı tüm saç derisine uygulayın ve 5 dakika yavaşça masaj yapın. 15 dakika sonra şampuanla yıkayın.


Share.

About Author

Comments are closed.