Karabuğdayın Cilt ve Saç Sağlığına Yararları

0

Sağlıklı ve ışıltılı ciltler için vücuda doğru besinlerin girmesi şarttır. Cildin kalitesi büyük ölçüde genetik faktörlere bağlıdır, ancak aynı zamanda kirliliğe maruz kalma, stres düzeyi, yaşam tarzı vb. gibi çevresel faktörlerden de etkilenir. Karabuğdayın ciltte önemli bir rolü vardır.. Karabuğdayın sağlık yararlarını biliyor musunuz?

Güneş Hasarını Önler
Karabuğday cilt bakımında çok yardımcı olur. Güneşin neden olduğu cilt hasarına karşı korunmada yararlı olan çok miktarda rutini içerir. Bu nedenle, güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağladığı için doğal bir güneş kremi olarak kabul edilebilir.

Yaşlanmayı önler
Karabuğdayda bulunan güçlü antioksidanlar ve flavonoidler cildin erken yaşlanmasını önler.

Cildin parlamasını sağlar
Karabuğdayda bulunan magnezyum, kan damarları üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir, böylece kan dolaşımını iyileştirir. Bu, parlayan ve genç görünümlü bir cilde neden olur. Organık karabuğday gevşeme yastıkları yapın

Saç Üzerinde Etkileri
Sağlıklı saçlar, bireyin görünümünde etkilidir ve genellikle bir hayranlık kaynağıdır. Tıpkı cilt gibi, temel besin maddelerinin uygun şekilde alınması saç köklerinin güçlendirilmesi, sağlıklı ve hasarsız saçların korunması için son derece önemlidir. Karabuğday saç sağlığı için faydalı olan bazı temel besinleri içerir.

Saçların uzamasına yardımcı olur
Karabuğday % 75 oranında kompleks karbonhidrat içerir. Tam tahıllı karbonhidratlar saçın uygun şekilde büyümesi için iyidir. Karabuğday, A vitamini, B kompleksi vitaminleri ve çinko bakımından zengindir ve saç büyümesi için oldukça elverişlidir.

Saç Sağlığını Geliştirir

B6 Vitamini veya piridoksin saç büyümesi ve sağlığı için hayati öneme sahiptir. Suda çözünür olan bu vitamin vücutta depolanamaz. Bazı besin kaynaklarından veya eklerinden alınmalıdır. Karabuğday B6 vitamini için harika bir kaynaktır. Kavuzlu buğday nedir?

Karabuğday Besin Değeri:
Karabuğday bir besin güç kaynağıdır. Karbonhidratlar, vitaminler, mineraller, şeker, çözünür ve çözünmeyen lif, sodyum ve amino asitlerden oluşan bir dizi besin içerir. Manganez, magnezyum ve bakır gibi mineraller içerir. Ayrıca, sağlığa yarıdmıcı olan iki flavonoid-rutin ve kersitin ile sekiz temel amino asitin hepsine sahiptir. Karabuğday ayrıca genel sağlık için önemli olan Alpha-Linolenik asit adı verilen önemli bir yağ asidi kaynağıdır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.