Kaş Kepeği Nasıl Tedavi Edilir?

0

Kaş kepek oldukça yaygındır. Endişelenecek hiçbir şey olmayan kronik bir durumdur. Evde deneyebileceğiniz bir çok yöntem vardır. Biri işe yaramazsa diğerini deneyebilirsiniz.

Malassezia, kepek oluşumuna neden olabilecek yağlı cilt salgılarında bir mantardır. Mantar kepek, egzama, seboreik dermatit ve diğer cilt rahatsızlıkları ile ilişkilidir. Ayrıca kaşıntı, iltihaplanma ve kızarıklık veya tahrişe neden olabilir.

Yeni bir yüz yıkama veya şampuan kullanıyorsanız, kaş kepekleriniz kontakt dermatit kaynaklı olabilir. Kontakt dermatit, kırmızı, kaşıntılı ve pul pul olabilir. Yüzünüzdeki cildin yeni bir maddeyle (şampuan, saç kremi, sabun ve hatta parfüm) temas ettiğini biliyorsanız, herhangi bir olumsuz reaksiyondan kaçınmak için başka bir ürünü denemek isteyebilirsiniz.

Kaş kepeği nasıl tedavi edilir?
Kaş kepeğinin tedavisi nedeninize bağlı olarak değişebilir. Bazen bir kişi için işe yarayan şey başka bir kişi için işe yaramayabilir, bu nedenle bir tedavi sizde iyi sonuç vermiyorsa umutsuzluğa kapılmayın, başka alternatifleri de var.

Seboreik dermatit tedavisinde
Seboreik dermatit, bazen soğuk ve kuru hava koşulları veya stres ile daha da kötüleşir. Topikal bir antifungal krem, ilaçlı kepek şampuanı yardımcı olabilir.

Malassezia tedavisi için
Malassezia için genellikle kepek önleyici şampuan veya nemlendirici veya kaşıntı önleyici krem ​​gibi topikal tedaviler uygulanır.

Kepek şampuanları kaş kepeklerinizi tedavi etmenize yardımcı olabilir. Saçınızı yıkarken kaşlarınızı da bu şampuanla yıkayabilirsiniz. Yıkarken bir kaç dakika kaşlarınızın üzerinde bekletin. Kepek şampuanları işe yaramazsa ketokonazol içeren şampuanlar da kullanılabilir. Kaşlarınızın aşırı kurumadığından emin olun; kaşlarınızın etrafındaki cildi kurutursanız pu pul olmasına neden olur.

Çay ağacı yağı antifungal özelliklere sahiptir ve kepek tedavisinde etkilidir. Bir çalışmada çay ağacı yağını yüzde 5 oranında şampuana ilave etmek kepeği azaltmaktadır.

Yüzde 5 çay ağacı yağını losyon veya aloe jeli ile karıştırabilir ve diğer günlerde etkilenen bölgeye sürün. Belirtilerinizin düzeldiğini gördükçe daha az kullanmaya devam edin. Tamamen bittiğinde, yeniden olmaması için haftada bir veya iki kez kullanabilirsiniz.

Kontakt dermatit tedavisi
Sorun kontakt dermatit ise tahrişe neden olan üründen kaçınmak gerekir. Bu arada, cildinizi kaşlarınızın çevresinde nemli tutmak, tahrişi azaltmaya yardımcı olabilir. Kaşıntı önleyici krem ​​kullanmak veya Benadryl gibi bir antihistamin almak kaşıntıyı gidermeye yardımcı olabilir ve bir seferde 15–30 dakika soğuk, ıslak kompres uygulamak tahrişi ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Aşağıdaki durumlarda doktorunuzu arayın:
Aniden acı veren bir döküntü geliştirirsiniz
Belirtiler günlük aktivitelere müdahale ederse
belirtiler yaklaşık üç hafta içinde iyileşmeye başlamazsa
Tahriş olmuş cilt bölgelerinden herhangi bir irin geldiğini fark edersiniz
Ateşiniz varsa…


Paylaş.

About Author

Comments are closed.