Koyu Tenli Kadınlar Fondöteni Nasıl Seçmeli?

0

Cildiniz için doğru fondöten rengini bulmak zordur özellikle koyu bir tene sahipseniz daha da zor olabilir. Uzun zamandır, kozmetik firmaları koyu tenli kişiler için geniş seçenekler sunuyor. Teniniz koyu ise fondöten rengini seçmeniz için alt ve üst ten rengini bilmeniz gerekiyor. İşte yöntemleri…

Alt ton ve üst üste ayırmak
Alt ton, yüzey tabakasının hemen altındaki cildinizin doğal rengidir. Elementlere, akne, skar ve diğer cilt koşullarına maruz kalmak, üst ve alt ten rengizini değiştirebilir. Ancak cildinizin alt tonu asla değişmez. Alt tonunuzu keşfetmek, mükemmel fondöten tonunuzu bulmanın anahtarıdır.

Genel cilt tonunuzu düşünün
Sıcak, soğuk ve nötr olmak üzere üç ana alt ton vardır. Teninizin rengi ten rengi ve açık kahverengi arasında değişirse, muhtemelen sıcak bir alt tonunuz vardır. Cilt renginiz orta ile derin arasında değişirse, muhtemelen nötr bir alt tonunuz vardır. Koyu tenlilerin alt tonu genellikle soğuk olmaz.
Fondöten üreticilerinin çoğu, ürünlerini sıcak, soğuk ve nötr olan alt ton kategorilerine ayırır.

Damarlarınızın rengini inceleyin
Damarlarınızın rengi cildinizin altında görünürken alt tonunuzu belirlemenize yardımcı olabilir. Bakmanız gereken en iyi yer, bileklerinizin alt kısımlarıdır. Bu kontrolü doğal ışık altında yapın. Yakından bakın – damarlar mavi-yeşil veya mavi-mor görünür
Mavi-yeşil damarlar sıcak bir alt ton demektir.
Mavi-mor damarlar serin bir alt ton demektir.
Ama siz her ikisini de görüyorsanız muhtemelen nötr bir alt tonunuz var demektir.

Bir mücevher testi yapın
Bir kol üzerinde altın bir bileklik, diğerinde ise gümüş bir bilek yerleştirin. Hangisi daha iyi görünüyor? Hangi metali daha iyi sevdiğine göre karar vermeyin – cildinizin yanında daha iyi duruyor? Eğer gümüş cansız görünüyorsanız ve altın parlak görünmenizi sağlarsa, muhtemelen sıcak bir alt tonunuz vardır. Eğer gümüş parlak görünmenizi sağlıyorsa, muhtemelen soğuk bir alt tonunuz vardır.
Eğer her ikisi de iyi ve kötü duruyorsa muhtemelen nötr bir alt ton var.

Her fondöteni test edin
Makyajınızı yanaktan çene çizginize doğru bir çizgi çizerek uygulayın. Harmanlamayın. Yaklaşık on dakika bekleyin ve ardından renk örneklerini inceleyin. Cildinizde düzgünce kaybolanlar, en iyi seçimlerinizdir. Bunun ardından fondöteni göğsünüzde test edin, orada da sorunsuz bir şekilde yok olduklarından emin olun.
Yağlı bir cildiniz varsa, daha hafif bir fondöten deneyin. Bunun nedeni yağlı cildin daha koyu cilt renginin yanılsamasını yaratmasıdır.

Daha yoğun bir sıvı formülünü tercih edin
Likit fondöten, koyu tenli ciltler üzerinde taze görünmeye eğilimlidir, çünkü cilde daha kolay karışırlar, böylece doğal ten renginin parlamasına izin verir.

Yarı mat bir formül seçin
Koyu ten rengi tonları ışığı çok iyi yansıtır, bu size doğal bir görünüm verir. Yarı mat fondötenleri tercih edin. Yarı mat fondöten doğal ışığınızı dengelemenize yardımcı olabilir, böylece çok fazla parlaklık olmaz.


Share.

About Author

Comments are closed.