Kuru ve Çatlak Dudaklardan Kurtulun

0

Kırmızı dudaklar, kadınları seksi gösterdiği gibi aynı zamanda dudak sağlığını da gösterir. Ancak kızarıklığın ardından ağrı, kuruluk ve çatlaklar gelebilir. Dudakla ilgi sorunları doğal yöntemlerle halledilmesi gerekir. Çatlamış dudakların oluşmasının nedenleri arasında çatlamış dudakları yeme, kış aylarının soğuğu, sert hava, güneşe maruz kalma, dudakları sık yalama, sigara, dehidratasyon, alerjik reaksiyonlar, vitamin eksikliği sayılabilir. Birçok kişi dudak çatlaması üzerine hemen satılan dudak kremlerini kullanmaya başlar. Ancak bu kremlerde kimyasal maddeler bulunduğunu unutmayın.

Doğal yöntemlerde dudak çatlaklarını tedavi edin

  1. Daha fazla su için

Dehidratasyon veya vücuttaki su eksikliği kuru dudak ve cilde neden olur. Bu nedenle, günde en az 9-10 bardak su içmelisiniz. Ayrıca sıvı eksikliği aşmak için meyve suyu da içebilirsiniz.

  1. Nemlendirici

Çevrenizdeki kuru hava da dudak ve ciltte kuruluğa neden olabilir. Bunun için kullanacağınız nemlendiriciye dikkat edin. Ayrıca bulunduğunuz ortamın havasını nemlendirmeniz mümkün ise mutlaka nemlendirin.

  1. Salatalık

Bu soluk yeşil meyve dudaklarınızı da nemlendirir. Çatlaklar, kuruluk ve ve ağrı önemli ölçüde azaltacaktır. Sadece salatalığı (30 dakika buzdolabında) dilimlere ayırın ve dudaklarınızın üzerine 10-20 dakika boyunca koyun.

İsterseniz, salatalık suyuyla da dudaklarınızı ovabilirsiniz. 20 dakika sonra dudaklarınızı su ile durulayın.

  1. Dudaklarınızı koruyun

Genelde insanlar eşarp ve atkılarıyla boyun ve göğüs bölgelerini korurlar. Oysa dudaklarını da soğuk, toz, fırtınadan korumaları gerekir.

  1. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağını gün içinde birkaç güz dudaklarınıza sürün ve hafif bir şekilde masaj yapın. E vitamini açısından zengin olduğundan dudaklarınızı koruyacaktır.

  1. Zeytinyağı

Zeytinyağı her türlü cilt problemlerinin iyileşmesi için kullanılır. Nemlendirir ve cildi yumuşatır. Dudaklarınıza doğrudan uygulayın ya da şeker ile karıştırarak sürün. Her iki yöntemde pul pul dökülmeyi önlüyor.

  1. Keten Tohumu Yağı

Keten tohumu yağı cilt için besleyici sağlıklı yağ asitleri içerir. Keten tohumu yağını doğrudan dudaklarınıza uygulayın. Dudaklarınıza topikal yumuşaklık verecektir.

  1. Badem Yağı

Bir pamuklu çubuğu badem yağı batırın ve dudaklarınıza günde 2-4 kez sürün. İçerdiği E vitamini sayesinde dudaklarınız hızlı bir şekilde tedavi olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.