Maskara Sürerken Yapılan 9 Hata

0

Kadınların vazgeçemediği makyaj malzemelerinden biri olan maskara, her durumda tam bir hayat kurtarıcı. Makyaj yapamadığınız zamanlarda bile sadece bir maskara ve bir dudak parlatıcısı sürerek yüzünüze renk katabiliyorsunuz. Ancak yine de maskara sürmenin bazı incelikleri var. Ve bu detaylara dikkat ettiğinizde ortaya çıkan sonuç çok daha farklı ve güzel olabiliyor.

İlgili Yazılar

İşte maskara sürerken yapılan bazı önemli hatalar:

Fırçayı Sadece Yatay Kullanmak

Maskarayı elimize aldığımızda ilk yaptığımız hareket, fırçayı yan tutarak kirpiklerin köklerinden uçlarına doğru maskarayı uygulamaktır. Ancak buna ek olarak fırçayı dik tutarak da uygularsanız, üst kirpiklerinizin köklerine daha rahat ulaşabilirsiniz. Hem de kirpikler birbirinden ayrılacak ve daha hacimli görünen kirpiklere kavuşacaksınız.

Tek Bir Maskaradan Çok Fazla Şey Beklemek

Tek bir maskaradan birçok etki beklemek yararsızdır. Reklam sloganlarında maskaraların yapmadığı şey yokmuş gibi anlatılsa da, her maskara tek bir etki üzerinde yoğunlaşmıştır ve sizin de önceliğinizi belirlemeniz gerekir. Birden fazla etki arıyorsanız, birden fazla maskara kullanmanız gerekebilir. Örneğin, hacim veren bir maskarayı kirpiklerinize uyguladıktan sonra uzun gösteren bir maskarayı da 2. kat olarak uygularsanız daha etkili sonuçlar elde edersiniz.

Sadece Kirpiklerin Altına Maskara Sürmek

Sarışınlar, bu nokta özellikle sizler için önemli. Kirpiklerin sadece alt tarafına maskara sürerseniz üst kısımlar yeterince boyanmaz. Gözkapağınızın üstüne bir kağıt tutarak etrafa bulaştırmadan kirpiklerinizin hem altından hem üstünden maskarayı uygulamalısınız.

Maskara Sürdükten Sonra Kirpikleri Kıvırmak

Kirpik kıvırıcı mükemmel bir icat. Fakat maskara sürdükten sonra kirpiklerinizi kıvırmak istediğinizde kirpikleriniz kolaylıkla kırılabilir. Bu da güzel ve sağlıklı kirpikler için asla istenilen bir şey değil. Aynı zamanda makyajınız da bozulur. O nedenle önce kirpiklerinizi kıvırıp üzerine maskara uygulamalısınız.

Gözkapaklarına Kapatıcı Sürmemek

Maskara sürdükten hemen sonra hapşırmanız gelirse neler olduğunu biliyorsunuz. Özellikle kirpikleri uzun olan kadınların maskara sürdükten sonra hiçbir yere bulaştırmaması için aşağıya doğru bakarak beklemeleri gerekebilir. Ancak yağlı bir cildiniz varsa gün içinde maskaranın göz çevresine dağılması kaçınılmaz. Böyle durumlar için maskara sürmeden önce mutlaka göz makyaj bazı veya kapatıcı kullanmalısınız.

Maskara Fırçasını Pompalamak

Birçoğumuzun artık istemsiz olarak yaptığı bir hareket. Kullandığımız maskara yeni bile olsa fırçaya daha fazla boya alabilmek amacıyla yapılan bu pompalama hareketi aslında maskara şişesinin içine bolca hava ve bakteri dolmasına neden oluyor. Bu da maskaranızın çabuk bozulmasına ve kirpiklerinizde örümcek bacağı gibi bir görünüme neden olabiliyor. Fırçanıza daha fazla maskara alabilmek için, fırçayı şişenin içindeyken sağa sola çevirmeniz yeterlidir.

Fazla Maskarayı Fırçadan Temizlememek

Fırçayı maskara şişesinden çıkardığınızda üzerinde çok fazla boya varsa, bunu mutlaka bir kağıt peçeteyle veya şişenin ağzının kenarına sürerek alın. Yoksa kirpiklerinizde tortu oluşur ve bu da hoş bir görüntü olmaz. Zaten iyi markaların maskara fırçaları bu kalıntıların oluşmamasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Sadece Aşağı Bakarak Maskara Sürmek

Klasik maskara uygulama tekniğini bilirsiniz. Aşağıya doğru bak, maskara fırçasını kirpiklerin alt tarafına tutarak köklerden uçlara doğru tarayarak çek. Ancak bu yöntem sanılanın aksine tüm kirpiklere ulaşabilmek için yeterli değil. Aksine, gözlerinizle her yöne bakarak maskarayı uygulamanız çok daha etkili ve eşit bir şekilde kirpiklerinizi boyamanızı sağlayacaktır.

Gün Sonunda Kirpiklere Tekrar Maskara Uygulamak

Maskara, allık veya ruj gibi azaldıkça tazelenmesi gereken bir ürün değildir. Eğer makyajınızı tamamen çıkarıp tekrar sürmeyecekseniz, maskaranın üzerine tekrar maskara sürmeyin. Eğer daha uzun süre kalıcı bir maskara istiyorsanız, suya dayanıklı maskaraları kullanabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.