Organik Saç ve Cilt Bakımı İçin İpuçları

0

Doğal olduğunu düşünerek aldığınız pek çok pahalı kozmetik ürünü aslında doğal değildir, farklı pek çok kimyasal içerirler. Uzun kullanımların ardından hem sağlığınıza hem de cildinize zarar verirler. Bunlar yerine evde doğal yöntemlerle saç ve cilt bakımınızı kendiniz yapabilirsiniz. Böylelikle paranızı da sağlığınızı da kaybetmezsiniz!

Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz güzellik formülleri sizi pahalı ürünlerden daha fazla mutlu edebilir.

  • Cilt bakımı için bilmeniz gereken 6 şaşırtıcı ipucu

1. Kuru fırçalama
Vücudunuz kuruyken yapacağınız fırçalama, vücudunuzdaki toksinleri atar ve basit bir vücut masajı ile çeşitli organları hafifçe uyarır. Lenfatik sistemi güçlendirir, ölü deri hücrelerini atar, bağışıklık sistemini güçlendirir, selülitleri yok edebilir, hormon fonksiyonlarını tetikler ve kan dolaşımını iyileştirerek cildi sıkılaştırır.

2. Dirsekler ve dizler için portakal
Diz ve dirseklerinizi ovmak için, portakal dilimleri kullanın. Bu, cildinizdeki pürüzlü lekeleri nemlendirir ve yumuşatır.

3. Zeytinyağı ve deniz tuzu ile vücut peelingi
1’e 2 oranında deniz tuzu ile zeytinyağını karıştırın ve vücudunuzu ovmak için kullanın. Bu, ölü cilt hücrelerini temizlemek ve parlak bir cilt elde etmek için hazır vücut peelinglerinden daha etkili ve ekonomiktir.

4. Siyah noktalara limon ve bal
Limonu dilimleyin ve üzerine 4-5 damla bal dökün. Limon dilimlerini bir dakika süreyle yüzünüzde gezdirin. Ardından limon ve bal karışımını yüzünüzde beş dakika bekletin, sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Bu yöntemi uyguladıktan sonra güneşten uzak durun, çünkü limon cildinizi daha hassas hale getirecektir.

5. Tırnak nemlendirici
Tırnaklarınızı 5-10 dakika süreyle zeytinyağının içinde tutun. Zeytinyağı parmaklarınızı ve tırnak etlerinizi yumuşatacaktır.

6. Bal yüz maskesi
Organik bal, cildinizin yüzeyindeki kirleri ortadan kaldırmaya yardımcı olan anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Aynı zamanda etkili bir nemlendiricidir. Her hafta 1 yemek kaşığı balı avucunuza alın ve yüzünüze sürün, sıcaklık hissedene kadar masaj yapın. Masajla Ilık hale gelen balı yaklaşık 10 dakika yüzünüzde bekletin. Ardından yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

7. Organik tıraş kremi
Vücudunuzdaki tüyleri yok etmek için tıraş ediyorsanız, tıraş kremi olarak Hindistan cevizi yağı kullanın.

8. Doğal saç kremi
Saç derinizi tedavi etmek ve saçınızı şekillendirmek için ılık organik Hindistan cevizi yağı kullanın. Hindistan cevizi yağını saç derisine sürün ve nazikçe köklerden, uca kadar masaj yapın. Birkaç saat saçınızda bırakın ve sonra şampuanla yıkayın.

9. Elma sirkesi şampuanı
Ticari şampuanlar kullananlar muhtemelen saçlarında kimyasal birikimden habersizler. Bu zehirli malzemelerden kurtulmak için, çeyrek fincan elma sirkesi ve bir bardak suyu karıştırın. Karışımı şampuan olarak kullanın, durulayın ve yumuşak bir saç kremi uygulayın.

10. Parlak saçlar için muz ve yumurta
Muzu püre haline getirin ve bir yumurta ekleyerek iyice karıştırın. Karışımı saç derisinden başlayarak saç uçlarına kadar sürün. 10 dakika ile yarım saat arasında bırakın. Sonra soğuk su ile durulayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.