Parlak ve Güçlü Saçlar İçin Bitkisel Durulama Suyu

0

Bitkisel saç durulama özelliği, sağlıklı ve güçlü saçlar için kafa derisini besleyen besleyici otlar içerir. Elma sirkesi yumuşatır ve kafa derisinin doğal yağları çıkarmadan temizler. Bu durulama suyunu şampuanla birlikte de kullanabilirsiniz.

Otların Saçlar Üzerindeki Etkileri

At kuyruğu Otu
Saç tellerini güçlendirmek için yüksek miktarda silis içerir. Birçok şampuan saçları kaplamak için silikon içerir, ancak bu sadece etkiyi kopyalar. At kuyruğu aynı zamanda kalsiyum, magnezyum, biyoflavonoidler, krom, potasyum, bakır ve demir açısından zengin özelliklere sahiptir.

Lavanta ve Biberiye
Lavanta, kafa derisinde iltihapları yatıştırır ve dolaşımı arttırarak daha iyi büyümelerini sağlar. Biberiye otu dolaşımı da etkiler ve büyümeyi teşvik eder. At kuyruğu gibi biberiye de saç dökülmesini önlemek ve kıl foliküllerini güçlendirmek için sıkılaştırıcı rol oynar.

Isırgan
Isırgan, vitaminler ve mineraller dolu olduğu için gerçekten merak uyandırıyor. A Vitamin karotenoidleri, vitamin B, C, D ve K’nin yanı sıra kalsiyum, magnezyum, bor, krom, silika ve diğerlerini bulacaksınız. Kılcal lif saçlı derinin sağlığını besleyerek ve arttırarak saçları doğal olarak daha güçlü ve daha canlı hale getirir.

Fesleğen
Fesleğen, bu karışımda kullanılan son ottur ve özel bir rol oynamaktadır. Diğer şifalı bitkiler gibi fesleğen kafa derisini besler, ancak vücudaki toksin ve ağır metalleri atmaya yardımcı olur. Fesleğen, saç büyümesini A ve C vitaminleri, flavonoidler ve polifenolik asitlerle beslerken teşvik eder.

Bitkisel Saç Durulama Suyu Tarifi

Bu saç durulama işlemini yapmak biraz zaman alır, ancak nispeten kolaydır ve saçınızda harikalar yaratabilir!

Bitkisel Saç Durulama Malzemeleri

1/4 fincan ısırgan
1/4 bardak at kuyruğu
3 yemek kaşığı kurutulmuş fesleğen
4 yemek kaşığı kurutulmuş lavanta
3 yemek kaşığı kurutulmuş biberiye
3 ila 3 1/2 bardak elma sirkesi
Filtrelenmiş su

Yapılışı
Bir cam kavanoza bütün kurutulmuş otları ekleyin. Otları bir kaşıkla karıştırın. Ardından üzerine elma sirkesini ekleyin. Sirkeyi koyduktan sonra kavanozun ağzını kapatın ve mümkün olduğunda iyi bir şekilde çalkalayın.

Kavanozu serin, karanlık bir yerde 2-4 hafta tutun. Her gün sallayın. İlk birkaç günün sonunda sirke otlar tarafından tamamen emilecektir. Bu durumda kavanozu açın ve üzerine yine sirke ekleyin. Tekrar aynı işlemi yapın.

Otmların özü sirkeye karışmış olacaktır. 2-4 hafta sonra kavanozun içindeki otları bir tülbent veya süzgeç ile süzün.

Artık saçlarınızı durulamak için suyunu hazır olacak. Kullanmak istediğiniz sirkeli suyu, normal su ile seyreltin. Sirke konsantresi süresiz kalacaktır; Ancak su, küf ve bakteri gelişimini teşvik eder, bu nedenle suyla seyreltme işlemini durulama yapacağınız zaman gerçekleştirip. İçine su ilave ederek saklamayın.

Saçlar Nasıl Durulanır?

Saçları her zamanki gibi temizledikten sonra hazırlanmış bitki-sirke suyu ile durulayın. Saçınızın uzunluğuna ve kalınlığına bağlı olarak daha az veya daha fazla durulama gerektirebilir.

Kısa saç: ¼ fincan sirke ¼ su bardağı su
Omuz boyu saç: ½ fincan sirke ½ su bardağı su
Uzun saç: 2/3 fincan sirke, 2/3 su bardağı su ile durulanır.

Başınızı geri atın ve yavaşça bitkisel özleri saçlarınızın içine dökün. Başınızı her iki yana doğru eğin ve parmaklarınızı kullanarak, bütün alanlara erişmesine yardımcı olmak için dökün.

İsterseniz bu işlemin ardından saçlarınızı sade su ile durulayın veya durulamayın. Bu tercih size kalmıştır.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.