Parlayan Bir Cilt İçin En İyi 6 Vitamin

0

Cildinize bakmak karmaşık görünebilir, ancak vitaminler bunu kolaylaştırabilir. Vitaminler, cilt sağlığında önemli bir rol oynarlar ve parlayan cilt için en iyi seçimdir.

Gerekli miktarda vitamin içeren dengeli beslenmek parlayan bir cilt için önemlidir. 6 cilt iyileştirici vitamin ve bunları içeren yiyecekler hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizler için derledik.

1. A vitamini
A vitamini cilt dokusunu onarır ve cildi nemlendirir. Sivilce tedavisi ve pürüzlü cildi yumuşatmak için iyidir. A vitamininin asit formu olan Retinol, cilt yaşlanmasına karşı savaşan güçlü bir elementtir.
Günde 3000 mcg A vitamini tüketebilirsiniz. A vitamininin doğal kaynakları havuç, tatlı patates, lahana, ıspanak, brokoli, tereyağı ve yumurtadır.

2. B vitamini
Tüm B vitaminleri cilt için iyidir. B12 vitamini hiperpigmentasyonu önler ve cildinizin görünümünü iyileştirir. B3 vitamini çeşitli cilt hastalıklarını tedavi eder ve B5 vitamini sivilceyi azaltır, daha hızlı yara iyileşmesine yardımcı olur.
Her gün yaklaşık 2,6 mcg B vitamini tüketebilirsiniz. B vitamininin doğal kaynakları muz, yapraklı yeşil sebzeler, ıspanak, patates, kümes hayvanları ve deniz ürünleridir. B12 vitamini vücudunuzda ne gibi farklılıklar yaratır?

3. C vitamini
C vitamini kolajen üretir ve sağlıklı cilt dokusunu korur. Serbest radikalleri nötralize eden ve cilt enfeksiyonlarına karşı savaşan bir antioksidandır. C vitamini ayrıca yaraları ve yanıkları iyileştirmek ve cildin kızarmasını azaltmak için de uygundur. Cilt yanıklarını tedavi etmek ve cildi renk bozulmasına karşı korumak için de mükemmeldir.
Günlük önerilen C vitamini alımı 2000 mg’dır. C vitamininin doğal kaynakları portakal, limon, üzüm, mango, salatalık ve domatestir. C vitamini eksikliğinin sessiz işaretleri

4. D vitamini
D vitamini, sivilceyi tedavi eder ve cilt üzerindeki çatlakları azaltır. Cilt elastikiyetini artırır ve koyu lekelerin görünümünü azaltır. Bu vitamini, cilt hücresi büyümesi ve onarımına yardımcı olur. Erken yaşlanmanın başlangıcını önler ve cildi serbest radikal hasarından korur. Aynı zamanda kaşıntı ve kurulukla mücadele eder.
İdeal günlük D vitamini alımı 5 mcg’dir. D vitamininin doğal kaynakları tahıllar, peynir, soya sütü, mantar, badem sütü ve tofudur. D vitamini hakkında merak ettikleriniz

5. E vitamini
E vitamini cildinizi içeriden besler. Cildinizdeki çatlak ve çizgilerin görünümünü, yara izlerini azaltır. Cildi nemlendirir, koyu halkaları ve güneş yanıklarını tedavi eder, cildin yağ dengesini korur.
Günde 1000 mg E vitamini tüketebilirsiniz. E vitamininin doğal kaynakları badem, ıspanak, tatlı patates, yer fıstığı, ayçekirdeği ve buğdaydır. Saçlar için E vitamini kullanmanın 8 nedeni

6. K vitamini
K vitamini kızarıklığı ve iltihabı azaltır, cildi güçlendirir ve esnekliğini artırır. Cilt iyileşmesini hızlandırdığı, morlukları ve şişkinliği azalttığı için ameliyat sonrası iyileşme için özellikle uygundur. Ayrıca cilt hücrelerini besler ve sivilce izlerini iyileştirir.
Günlük önerilen K vitamini alımı 100-135 mg’dır. K vitamininin doğal kaynakları lahana, salatalık, kuru fesleğen, brokoli, kuru erik ve tahıllardır. K vitamini neden bu kadar önemli?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.