Saç Dökülmenizin Nedeni Yetersiz Uyku Olabilir

0

Kadınlarda saç dökülmesini tedavi etmenin temel yolu, ardındaki problemin teşhis edilmesidir. İlaçlar ve saç ürünleri sadece yüzeysel seviyede yardımcı olacaktır. Asıl sorun daha derindir ve beslenme ve yaşam tarzı değişikliklerini gerektirir.

Saç dökülmesinin başlıca nedenlerinden biri uyku yetersizliğidir. Modern dünyada, uyku çoğu zaman ihmal edilir. Stres yaygındır ve sıklıkla uykusuzluğa yol açar. Araştırmalar sonucunda, uyku ile saç sağlığı arasında bir bağ olduğu ortaya konulmuştur.

Vücut, uykuda kendini yeniler. Eğer yeterli uyku alınamıyorsa, bağışıklık sistemi zayıflamaya başlar. Vücudun bağışıklık sistemi hastalıklara ve dış etkenlere karşı savunmasız hale gelir. Sonuç olarak, saç kökleri de zayıflar ve saç çok kolay dökülür. Bu sorunun üstesinden gelmenin tek yolu yaşam tarzında değişikliğe gitmektir. Bu da iyi bir beslenme ve iyi bir uyku demektir. Uzmanlar, günde en az 7 saat uyumayı tavsiye eder. Saç dökülmesini önlemek için birincil koşul olarak uyku en ön sırada yer alır.

Aşağıda, kaybedilen saçların yeniden kazanılmasına yardımcı olacak ipuçlarını görebilirsiniz.

Uyku düzeninizi ayarlayın
Her gün aynı saatlerde uyumaya özen gösterin. Geceleri çalışmak da saç dökülmesini tetikleyebilir. Erken yatmak iyi bir uyku sağlar.

Işığı azaltın
Işığın uykusuzluk nedenleri arasında olduğu bilinir. O nedenle, yatmadan önce televizyon, bilgisayar gibi ışığa neden olan aletleri kapatın. Ayrıca, yatmadan önce yüksek sesli müzik dinlemek de uykusuzluk için bir tetikleyicidir.

Yastığınızı değiştirin
Pamuklu bir yastık, saçlarınızın kırılma olasılığını artırır. İpek bir yastık kılıfı tercih edin.

Stresten uzak durun
Stres, uykusuzluğa neden olur. Sigarayı bırakın ve yoga yaparak stresinizi azaltın.

Saçınızı sıkı bağlamayın
Saç kırılmalarını önlemek için, saçınızı at kuyruğu yapmaktan ve sıkı bağlamaktan kaçının.


Share.

About Author

Comments are closed.