Saç İçin Üzüm Çekirdeği Yağının 10 Faydası

0

Üzüm çekirdeği yağı, kuru saçları tedavi eden, yumuşak ve pürüzsüz hale getiren mükemmel nemlendirme özelliklerine sahiptir. Saç için kullanılabilecek diğer yağlara oranla, saça nemi hapsetme özelliği daha yüksektir. Hafif bir yağdır ve yıkandıktan sonra saçta yağlanma hissi bırakmaz.

Saçı beslemek ve bakım yapmak için kullanılan pek çok yağ, saçta yağlı bir doku bırakır ve kokuları da rahatsızlık verebilir. Üzüm çekirdeği yağı, saç derisi gözeneklerini tıkamaz ve saçlarda yıkamadan sonra herhangi bir yağlı kalıntısı bırakmaz.

Üzüm çekirdeği yağının saç için 10 faydasını ve nasıl kullanılması gerektiğini aşağıda görebilirsiniz.

1. Kaşıntıyı azaltır
Kuru saç derisi kaşıntıya neden olur. Üzüm çekirdeği yağı, gerekli nemi sağlayarak saç derisinin kaşınmasını azaltmanıza yardımcı olur.
Birkaç damla üzüm çekirdeği yağını masaj yaparak saç derisine günlük olarak sürebilirsiniz.

2. Saç derisini nemlendirir
Saçınızın sağlıklı ve formda olmasını istiyorsanız, öncelikle saç derisine özen göstermelisiniz. Üzüm çekirdeği yağı, saç derisini nemlendirmek ve beslemek için mükemmeldir.

Saç derisine birkaç damla üzüm çekirdeği yağıyla masaj yapın. En az yarım saat bekletin ve ardından soğuk su ile şampuanlayın.

3. Saçın daha hızlı büyümesini sağlar
Tek başına kullanıldığında üzüm çekirdeği yağı saç büyümesi için o kadar etkili değildir. Ancak, diğer bazı sağlıklı yağlarla birlikte kullanıldığında, saçın uzamasını hızlandırır.

Üzüm çekirdeği yağının birkaç damlasını düzenli olarak saç derisine uygulayın ve yıkamadan önce gece boyunca bırakın. İki ila üç hafta boyunca tekrarlayın.

4. Kepeği önler
Kuru saç derisi, pullanma ve kepek sorununu teşvik eder. Üzüm çekirdeği yağı uygulaması saç derisine nem sağlar ve iyi besler. Saç derisinin nemlendirilmesi kepek oluşmasını önler.

Üzüm çekirdeği yağını birkaç dakika hafif ısıtın ve saç derisine masaj yaparak sürün. Saçınızı bir bone ya da havlu ile kapatın ve yaklaşık bir saat kadar bekletin. Sonra saçlarınızı şampuanla yıkayın. İyi sonuçlar elde etmek için birkaç kez tekrarlayın.

5. Saç dökülmesini azaltır
Üzüm çekirdeği yağı, saç dökülmesine neden olan hormonların aşırı salgılanmasını engelleyen güçlü antioksidanlar içerdiği için saç kaybını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca saç köklerini rahatlatır ve saç kaybını azaltan uygun kan dolaşımını uyarır.

Üzüm çekirdeği yağını birkaç damla jojoba yağıyla karıştırın ve saç derisine masaj yaparak sürün.

6. Saçları güçlendirir
Üzüm çekirdeği yağının içinde bulunan yağ asidi ve E vitamini, saçınıza doğru besin ve nem sağlar. Yağdaki güçlü antioksidanlar saçlarınızın zarar görmesini önler ve besler.

Üzüm çekirdeği yağını hafif ısıtın ve saç derisine masaj yaparak sürün. Saçınızı sarın ve bir gece yağın saçlarınızı beslemesi için bırakın.

7. Saçları parlatır
Parlayan saçlara sahip olmak istiyorsanız, üzüm çekirdeği yağı size istediğiniz sonucu verir.

Duştan önce, birkaç damla üzüm çekirdeği yağını avucunuza koyun ve yağı ısıtmak için ellerinizi ovalayın. Sonra saç derisine masaj yaparak saç uçlarına kadar sürün ve en az 1 saat bekletin.

Duştan sonra, ellerinize biraz yağ alın ve saçınıza sürün. Saçlarınızın daha parlak görünmesini sağlayacaktır.

8. Kıvırcık saçları forma sokar
Kıvırcık saçlar, çok dağınık görünebilir ve kontrol edilmesi zordur. Üzüm çekirdeği yağı, nemi saçınıza kilitler ve daha güzel görünmelerini sağlar.

Avuçlarınıza birkaç damla yağ alın ve saçlarınıza sürün. Dışarı çıkmadan önce bunu her zaman yapın.

9. Saçınız için doğal saç kremidir
Üzüm çekirdeği yağı, E vitamini ve diğer antioksidanların varlığından dolayı saçlarınız için doğal bir saç kremi olarak çalışır.

Saçlarınızı şampuanlayın ve iyice yıkayın. Elinize birkaç damla yağ alın ve saç derisi ile saçlarınıza uygulayın. Durulamadan önce 10 dakika bekletin.

10. Saçları korur
Kullanılan tüm saç şekillendirme aletleri ısı ile çalışır. Saçlarınız saç şekillendirildikten sonra mükemmel görünebilir, ancak tüm bunlar saçınıza zarar verir.

Saç düzleştiriciler, maşa ve saç kurutma makinelerini kullanmaktan vazgeçmek zorsa, saçlarınızı bu aletlerin ürettiği ısılardan korumak için üzüm çekirdeği yağı kullanın.

Herhangi bir şekillendirme aleti kullanmadan önce, saçlarınıza birkaç damla üzüm çekirdeği yağı sürün.

Sağlıklı saçlar için üzüm çekirdeği yağı nasıl kullanılır?

Bir taşıyıcı yağ ile karıştırın
Üzüm çekirdeği yağını diğer sağlıklı yağlar ile karıştırarak kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, badem yağı, jojoba yağı ve benzeri gibi üzüm çekirdeği yağıyla iyi işleyen birçok sağlıklı saç yağı vardır.

Üzüm çekirdeği ve uçucu yağ kombinasyonu
Üzüm çekirdeği yağını, esansiyel yağlarla da birleştirebilirsiniz. Bu esansiyel yağlar arasında sedir ağacı esansiyel yağı, papatya esansiyel yağı ve nane esansiyel yağı vardır.

Otlar ile karıştırın
Üzüm çekirdeği yağını saç için yararlı olan bazı bitkilerle karıştırmak başka bir yoldur. Bunun için, yağa biraz biberiye gibi otlar ekleyebilir ve iyi bir karışım yapmak için ısıtabilirsiniz. Daha sonra karışımı tüm saçınıza ve saç diplerine uygulayabilirsiniz.

Sprey şişesiyle kullanımı
Üzüm çekirdeği yağının bir kısmını suyla karıştırabilir ve bir sprey şişesine koyabilirsiniz. Sprey şişesini banyonuzda tutabilir ve ihtiyacınız olduğunda kullanabilirsiniz.

Saç serumu yapın
Üzüm çekirdeği yağı ile aloe vera jelini karıştırarak bir saç serumu yapabilirsiniz. Bu karışımı saçınızı şampuanladıktan sonra saç serumu olarak kullanabilirsiniz.


Share.

About Author

Comments are closed.