Saçınızı Doğru Şekilde Yıkıyor Musunuz?

0

Saçlarınızı yıkarken nasıl yıkamanız gerektiğini düşünüyor musunuz? Şampuanlıyor, saç kremi kullanıyor, duruluyor ve kurutarak güne başlıyor olabilirsiniz. Bu sizin rutininizse, saçınıza ve saçlı deriyi büyük bir kötülük yapıyor olabilirsiniz.

Uzmanlarda saç yıkanma sıklığı konusunda görüş ayrılığı var. Ayrıca kullanılan ürünler de yine tartışmalı. Uzmanların anlaştıkları nokta her saçın farklı bir özelliği var ve bu özelliklere göre yıkama sıklığı, kullanılacak ürünler belirlenmeli…

Ne sıklıkta yıkamanız gerekir?

Her gün saçlarınızı yıkamak için yetiştirilmiş olabilirsiniz, ancak günlük şampuanlama gerekli olmayabilir. Amerikan Dermatoloji Akademisi bunun saçınıza ve kafa derisine bağlı olduğunu söylüyor.

Saçınız veya kafa deriniz yağlıysa, daha sık, hatta belki de her gün yıkamanız gerekebilir.
Boyalardan veya diğer işlemlerden elde edilen kimyasal olarak işlenmiş saç kuru olabilir, bu nedenle muhtemelen daha az yıkamak daha iyidir.
Yaşlandıkça saç derinizin daha az yağ yapar, bu yüzden daha az şampuanlamanız gerekebilir.
Kıvırcık saç genellikle kurudur; bu nedenle her gün yıkanmaya gerek yoktur.
Yeterli derecede yıkayıp yıkmadığınızı söylemenin bir yolu, saçlarınızdaki sertliği kontrol etmektir. Ancak uzmanlar yıkamama süresinin bir haftayı geçmemesi gerektiğini belirtiyorlar.

Saçınızı nasıl yıkayabilirsiniz?

Şampuanlamadan önce saçlarınızı mutlaka fırçalayın. Çünkü ıslandığı zaman saçları fırçalar veya tararsanız kırılma ihtimali yüksek olur. Uzmanlar, kıvırcık saçların ıslak olduğunda daha iyi yönetildiğini, ancak yalnızca tarak veya fırça değil parmakla ayırma işleminin yapılması gerektiğini belirtiyorlar.

Daha sonra saç derisine tamamen kaçınarak az miktarda hindistancevizi yağı uygulayın. Zamanınız varsa 15 dakika veya daha fazla bırakın. (İdeal olarak, bir gecede bırakabilirsiniz, ancak yastık kılıflarınızı korumak için saçlarınızı bir havluyla sarmayı unutmayın.)

Avucunuzun içine bir lira büyüklüğünde şampuan koyun. Daha fazla şampuan saçınıza zarar verebilir. Şampuan, kir ve yağın tümünü saçından uzaklaştırıyor ve daha fazlası kırılmayı önleyen uçucu yağları ve lipitleri uzaklaştırmaya başlıyor. Özellikle kıvırcık, boyalı veya kuru saçlar için olan şampuanlar genellikle en naziktir.

Kafa derinizi ve saçınızı şiddetle ovmayın. Sert bir şampuanlama saç derisine ve saçınıza zarar verir. Sadece parmak uçlarınızda saçlarınızın dibine masaj yapın.

Saçınıza iyice durulayın ve sonra saçınıza bağlı olarak saç kremi kullanın. Özellikle kıvırcık, kuru ve boyalı saçlar için kullanım zorunlu olabilir. Saç kremini kesinlikle saç derisine değil, saç uçlarına sürün. Saçınız ince ise o zaman saç kremi yerine sirke kullanın. İnce saçlarda saç kremi istenen sonucu vermez. Sirke asidiktir ve nemi kilitlemeye yardımcı olur.

Saçınız boyalı ise o zaman suyun sıcaklığını mümkün olduğunda düşük tutun. Soğuk su rengin akmasını önler.

Kurutma Nasıl Yapılmalı?

Duştan çıktığınıda en yakın havlu ile saçlarınızı kurutmayın. Havlu ile yapılan sürtünme saçlarınızın dahna fazla kırılmasına neden olur. havlu ne kadar kabarık veya yumuşak olursa olsun saçınız için iyi bir malzeme değildir. Bunun yerine, daha nazik bir mikrofiber havlu veya temiz bir t-shirt kullanın.

Ve vaktiniz varsa saçnızın kendiliğinden kurumasına izin izin verin.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.