Saçınızı, Güneş, Klor ve Tuzlu Suya Karşı Nasıl Korursunuz?

0

Güneş, klor, tuzlu su… Yazın en güzel parçaları, saçlarımızda tam bir karmaşa yaratabilir. Saçlar kurur, rengi soluklaşır.. Peki ne yapılması gerekiyor? Havuza girmenize rağmen saçlarını sağlıklı tutmanın yolları var mı? İşte uzmanların tavsiyeleri…

Nem sıkıştırın
Güneş ışınları, tuzlu su ve ter, saç tellerindeki nemi çekebilir, saçların kurumasına ve kırılmasına neden olabilir. Bunu önlemek için, Güneşi saçlarınızdan uzak tutmak için güzel ve geniş bir şapka takmaya başlayın. Güneş ışınlarını uzak tutmak hem rengin solmasını önler hem de kurumasını engeller.

Kalkan oluşturun
Yaz aylarında, havuzlarda, tuzlu suda ve ısıdaki daha fazla zaman geçirmeniz saçlarınıza hasar veriyor. Bunu önlemek için özellikle yüzmeye başlamadan önce saçınızı tamamen ıslatın ve saçınıza krem uygulayın. Böylece tuzlu su ve klorlu su saçlarınız tarafından emilmeyecektir.

Kıvırcık Saçların sorunu
Kıvırcık saçlarla mücadele etmenin anahtarı nemi kapatıyor . Bundan dolayı kıvırcık saçlılar daha fazla neme ihtiyaç duyuyor. Bunun için mutlaka saçlara nemlendirici kullanılması gerekiyor.

İlgili Yazılar

Yağı Gizleyin
Sıcak havalarda saç derinizin terlemesi sebebiyle saçlarınız daha fazla yağlı görünür. Bunun için kuru şampuan kullanabilirsiniz.

Hava ile saçlarınızı kurutun
Sıcak fön veya saç şekillendiricileri saçınızın daha fazla kurumasına ve yıpranmasına neden olur. Bunun için fön ve şekillendirici maşaları kullanmayın.

Düz veya dalgalı saçlarınız var mı? Duş aldıktan sonra, havluyla saçlarınızı sıkıştırın. Doğal kaybını önlemek için önce saçlarınızı tarayın daha sonra yumuşak dalgalar için şekillendirici krem kullanın.

Saçlarınız kıvırcık ise: Islakken geniş dişli bir tarakla tarayın, sonra havlu ile sıkarak ovun. Sonra bir nemlendirici krem veya kıvırcık saçlar için uygun bir krem uygulayın. Saçınız tamamen kuruduktan sonra istediğiniz kıvrımlar için elinizle bukleleri ayırın.

Saçınızın Rengi
Özellikle boyalı saçlar, güneş ışığında veya ısıya tabi tutulduğunda parlaklığını kaybediyor. Saçlarınızın parlaklığını geri kazanmanın yolu var. Saçlarınızı şampuanla yıkadıktan sonra elma sirkesi ile durulayın. 3 dakika boyunca elma sirkesiyle saçlarınıza masaj yapın ve ardından durulayın.

Saç tellerinin onarımı
Hasar görmüş saçlar, iyi geçirilmiş havuz partilerinden oluşan bir yazın sonucu olabilir! Plaj günleri biter, ama saçlar harap olmuştur. Bunu önlemek için gündüzleri dışarıya çıkmadan önce nemlendirici bir maske uygulayın. Isı maskenin derinlere nüfuz etmesini sağlar. Duş yaparken saçlarınızı durulayın.

Saçınızı Kestirin

Yaz aylarında saçlar daha hızlı bir şekilde uzuyor. Saçınızın daha yıpranması için kesim yaptıracaksanız yaz aylarında yaptırın. Sonbahara kadar saçınız yeniden uzamış olacak.

İlgili Yazılar


Share.

About Author

Comments are closed.