Saçların Beyazlamasıyla İlgili Doğrular ve Yanlışlar

0

Saçların beyazlamasıyla ilgili kulaktan dolma birçok bilgiye sahibiz. Peki bu bilgilerin gerçeklik payı var mı? İsterseniz efsaneleri bir kenara bırakıp, doğruları dermatologlardan öğrenelim. İşte uzman dermatologlara göre saçların beyazlamasıyla ilgili tüm doğrular ve yanlışlar. Saçlarınızın Beyazlamasını Nasıl Önlersiniz?

Saçında birkaç beyaz tel çıkmışsa, yakında tüm saçın beyazlayacaktır.

Yanlış. Bu durum herkes için geçerli değildir. İnsanlar 30’lu yaşlarına geldiklerinde saçlarında beyaz tellerin görülmesi oldukça normaldir. Bazılarının saçları değişik nedenlere bağlı olarak daha hızlı beyazlarken, bazıları onlarca yıl boyunca sadece birkaç beyaz telle kalabilir. Saçlarınızın Erken Beyazlamasını Nasıl Önlersiniz?

Beyaz saç telini koparırsan yerine daha çok beyaz saç gelir.

Yanlış. Eğer beyaz bir saç telini koparırsanız, yerine gelen saç aynı şekilde beyaz gelecektir. Ancak bu daha fazla beyaz saç çıkmasına neden olmaz. Yine de beyaz saç tellerini koparmayın çünkü saç tellerinin koparılması saç köklerine zarar verir.

Annenin saçı kaç yaşında beyazlamaya başladıysa seninki de aynı yaşta beyazlayacak.

Doğru. Genetik olarak anne veya babanın saçlarını ne zaman beyazlamaya başlamışsa, çocuklarının da yakın yaşlarda beyazlamaya başlayabilir. Ancak yine de bu kesin olarak bilinemez. Çevresel faktörler de saç beyazlaması konusunda oldukça etkilidir. Saçlarınızdaki Beyazları Ev Yöntemleriyle Yok Etmenin Yolları

Sigara ve güneş saçın daha hızlı beyazlamasına neden olur.

Doğru. Ultraviyole ışını ve sigara içeriğindeki kimyasal maddeler hücrelerdeki serbest radikallere ve saça rengini veren melanin pigmentlerine zarar vererek saçın beyazlamasına neden olur. Eğer beyaz saç konusunda hassassanız, elektronik sigara dahil, sigaradan kaçının ve güneşe çıkarken mutlaka saçlarınıza da güneş bakım ürünü sürün veya şapka kullanın. Beyaz Saçları Köklerden Siyahlaştıracak Formül

Stres saç beyazlamasına neden olur.

Muhtemelen doğru. Saça rengini veren melanin pigmentleri yaşlandıkça azalır. Stres de aynı şekilde buna neden olabilir. Stresten kurtulmak için, sıkıntılı zamanlarınızda burnunuzdan derin nefes alarak karnınıza hava doldurun. Daha sonra yavaşça verin. Bu egzersiz stresin vücudunuzda yarattığı olumsuz etkileri azaltacaktır. Beyaz Saçlar için Zeytinyağı Gerçekten Çözüm mü?

Saçı sürekli boyamak daha fazla beyazlamasına yol açar.

Yanlış. Bu bilgi kesin olarak yanlıştır. Saç boyalarının saç beyazlamasına doğrudan hiçbir etkisi yoktur. Ancak çok sık saç boyamak saç sağlığını olumsuz etkilediği için mutlaka saça düzenli olarak bakım uygulamak gerekir.

Eğer erken yaşta saçın beyazladıysa, yaşıtlarına kıyasla daha hızlı yaşlanacaksın.

Yanlış. Eğer 30’lu yaşlardan önce (hatta belki 20’lerden önce) saçlarınız beyazlamaya başladıysa, bunun ne kadar hızlı yaşlandığınızla hiçbir ilgisi yoktur. Bu konu tamamen genetiktir ve çevresel faktörlerle ilgilidir. Bunu dert edip strese girmek ise sadece daha fazla beyaz saça sahip olmanıza neden olur. Bu nedenle saç beyazlamasını kendinize dert edinmekten kaçınmalısınız. Patates Kabuğu, Beyaz Saçları Eski Haline Getirebilir mi?


Share.

About Author

Comments are closed.