Sivilce Çıkmasının 9 Nedeni

0

Sivilce gerçekten sinir bozucudur. Herkes cildinizin temiz ve pürüzsüz olmasını ister. Cildiniz sivilceyi herhangi bir sebep yokken çıkarmaz. Bazı nedenlerin sonucu olarak çıkar. İşte sivilce çıkmasına neden olan 9 nokta…

1. Yüzünüze vücut için yapılan güneş kremini kullanmayın
Her gün güneş koruyucu kullanmak, cildinizi güneşten korumanın en iyi yoludur. Ama vücudunuz için kullandığınız her ürün yüzünüz için iyi olmayabilir. Uzmanlar, “vücut güneş koruyucuları hassas ciltler için formüle edilmez. Genellikle akne ve tıkanmış gözeneklere yol açabilir mineral yağı içerir” diye uyarıyorlar.

2. Doğru saç kremi kullanmamak
Saç çizginizin etrafında sık sık sivilce çıkıyorsa, kullandığınız saç kreminden kaynaklanabilir. Akne eğilimli bir cildiniz varsa, balmumu, talk, mineral yağ, vazelin, hindistancevizi yağı, lanolin ve izopropil miristat içeren ürünlerden kaçınmanızı öneririz.

3. Yıkanmamış fırçalarla makyaj uygulamak
Her gün kullandığınız makyaj fırçalarınızı temizlemeyi unutmayın. İnanın temizlediğinizde ne kadar kirli olduğunu göreceksiniz. Fırçalarınızı yeterince yıkamıyorsanız, yüzünüzden kir ve bakterileri makyajınıza, daha sonra yüzünüze yayarsınız.

4. Çok fazla peeling
Aşırı peeling yapmak cildin üst katmanlarını kurutabilir, yağ bezlerini karıştırabilir ve onları aşırı yüklenmeye zorlayabilir. Bunu günlük yapmaktan ziyade, haftada üç kez hafif bir peeling uygulaması yapın.

5. Yüzünüzü tamamen temizlememek
Evet, temizleyicin çok iyi ve harikalar yaratıyor. Ama eğer her şeyi yıkamıyorsanız, cildinizde kalabilir ve gözeneklerinizi tıkayabilir. Cildinize iyilik yapmak istersen zarar verebilirsiniz.

6. Kirli yastık kılıflarında uyumak
Yastık kılıflarınızı her hafta değiştirin. Ayrıca, şapka ve eşarplarınızın ne kadar temiz olduklarına dikkat edin – onlar da cildinize bakteri yayıyor olabilirler.

7. Yağlı saçlara sahip olmak
Yağlı saçlarınız varsa, sık sık yıkamanız gerekecektir, böylece yağ alnınızın her tarafına yayılmaz. Saçlarınız yağlandığında ellerinizle oynamaktan kaçının. Özellikle kahkülleriniz varsa. Yağ sivilcelere neden olabilir.

8. Telefon ekranınızı sık sık temizlememek
Sadece düşün, her zaman yüzünü telefona koyduğunda, o kadar çok mikrop ve bakteri ile temas eder. Bu nedenle, her gün ovalama alkolüne batırılmış bir pamuklu çubuk kullanarak biraz temizleyin. Daha da iyisi, telefonunuza yüzünüze uzak tutmaya çalışın.

9. Sivilcelerinizi koparmayın
Yüzündeki o sinir bozucu şişlikleri sıkmak size iyi gelebilir. Ancak bunu kesinlikle yapmayın. Sivilcelerinizi koparmak sadece bakterileri yayar ve daha fazla sivilce oluşmasına neden olur.


Share.

About Author

Comments are closed.