Sivilce İçin Cadı Fındığı Nasıl Kullanılır?

0

Cadı fındığı, yaraları iyileştirir, cildi rahatlatır, kaşıntı ve döküntüleri önler, ayrıca sivilce için etkili bir tedavi yöntemidir. Sivilce sorunu için bir çözüm bulamıyorsanız, cadı fındığını denemeyi düşünün.

Sivilce için cadı fındığı etkili bir tedavidir, çünkü;

1. Enflamasyonu azaltmaya yardımcı olur
Cadı fındığının anti-inflamatuar özellikleri, deri iltihabını hafifletmeye yardımcı olabilir. Cilt yatıştırıcı özelliklerine sahiptir ve sıklıkla sivilce tedavisi için kullanılır.

2. Büzücü özelliklere sahiptir
Cadı fındığı, cilt gözeneklerini küçültmeye yardımcı olur ve yağ üretimini azaltır. Ayrıca kir, ölü deri hücreleri ve sivilceye neden olan bakterilerin gözeneklere girmesini ve tıkanmasını önler.

3. İyi bir nemlendiricidir
Cildi nemlendirmek sivilce tedavisinde çok önemlidir. Kuruluk genellikle cilt bariyerine zarar verir, su kaybına ve iltihaplanmaya neden olur.

Cadı fındığı, genel cilt sağlığı için de iyidir. Çünkü;

Cildinize zarar veren zararlı serbest radikallerle savaşır.
Aşırı UV ışınlarının neden olduğu cilt tahrişini ve cilt kızarıklığını önler.
Antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve cildinizde bakteri ve mantar büyümesini önleyebilir.

Cadı fındığı çok hafiftir ve her gün yüzünüzde kullanabilirsiniz. İşte cadı fındığını sivilce için kullanabileceğiniz birkaç basit tarif…

1. Günlük tonik olarak
Yüzünüzü hafif bir temizleyici ile yıkayın ve kurulayın. Pamuk üzerine birkaç damla cadı fındığı yağı koyun ve sivilcelerin üzerine uygulayın, bırakın.

2. Soğutma jeli olarak
1 çay kaşığı aloe vera jeli ile 1 çay kaşığı cadı fındığını karıştırın. Karışımı yüzünüze sürün ve hafifçe masaj yapın. Yağı cildinizde bırakın, yıkamayın.

3. Anti-inflamatuar yüz maskesi olarak
1 çay kaşığı cadı fındığı, 2 tatlı kaşığı bal veya 1 yumurta akını (eğer kuru bir cildiniz varsa, bal kullanın ve yağlı bir cilde sahipseniz, yumurta beyazı kullanın) karıştırın. Maskeyi yüzünüzün her yerine uygulayın. En az 20 dakika bekletin (yumurta beyazı kullanıyorsanız, kuruyana kadar bekleyin). Ardından su ile yıkayın.


Share.

About Author

Comments are closed.