Sivilce İçin Yeşil Çay Ne Kadar Etkili?

0

Sivilce için farklı yöntemler denemenize rağmen bir sonuç alamadıysanız yeşil çayı deneyebilirsiniz. Yeşil çay, sivilce için oldukça etkili doğal bir ilaçtır.

Yeşil çay, lezzetli bir içecek olmasının yanı sıra sağlık yararları da çok fazla olan içecektir. Yeşil çay, çok derin farmakolojik etkileri olan polifenoller ve kateşinler ile doludur. Yeşil çayın sivilce için etkili olmasının pek çok nedeni vardır:

  • Sebum üretimini yüzde 50’ye kadar azaltır.
  • Sivilcenin başlangıcını tetikleyen bakterileri öldürür.
  • Serbest radikallerin neden olduğu derideki hücresel hasarı önler.
  • Kan şekerini düzenler ve hormonal dengeyi korur.
  • Sivilce izlerinin oluşmasını engeller.
  • A vitamini, C vitamini ve E vitamini gibi yararlı besinleri içerir.
  • Cildi güneşin zararlı UV ışınlarından korur.
  • Stres hormonunun salınmasını engeller.
  • Sivilcenin neden olduğu şişmeyi hafifleten anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Sivilce için yeşil çay ile ev ilaçları

1. Yeşil çay içme
Her gün yeşil çay içmek, cildinize sivilce ve diğer cilt sorunlarıyla mücadele edebilecek besin maddelerini sağlar. Bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı yeşil çay koyun ve demlendikten sonra süzerek için.

2. Cildinize yeşil çay uygulayın
Yüzünüzü ve cildinizi yeşil çay ile temizlerseniz, kir, aşırı yağ ve sivilceye neden olan diğer etkenleri ortadan kaldırabilirsiniz. Bir bardak sıcak suya yeşil çay poşetini koyun ve soğumasını bekleyin. Hazırladığınız çayı bir pamuk yardımıyla cildinize sürün.

3. Bal ve yeşil çay karışımı
Bal, sivilce savaşmak ve cildi nemlendirmek için en etkili yollardan biridir. Bir bardak yeşil çay hazırlayın ve soğumasını bekleyin. Sonra 1 yemek kaşığı bal ile 1 yemek kaşığı yeşil çayı karıştırın. Karışımı cildinize uygulayın ve 15-20 dakika beklettikten sonra soğuk su ile yıkayın.

4. Yeşil çay ve limon suyu ile yüz maskesi
Limon suyu, cildi temizlemek ve cildin yenilenmesini hızlandırmak için etkili bir yoldur. Limon suyu ve yeşil çay ile sivilce için yüz maskesi hazırlayabilirsiniz. Yeni demlenmiş 1 bardak yeşil çaya 1 yemek kaşığı limon suyu ekleyin. Karışımı pamukla cildinize sürün.

5. Yeşil çay ve çay ağacı yağı karışımı
Antimikrobiyal özellikleri ile çay ağacı yağı sivilce ve enfeksiyonla mücadeleye yardımcı olabilir. 1 bardak yeşil çay, 4 damla çay ağacı yağı ve 3 damla lavanta yağını karıştırın. Karışımı bir pamukla cildinize uygulayın.

6. Yeşil çay ve tarçın
1 bardak yeşil çaya, 1 yemek kaşığı tarçın ve 1 tatlı kaşığı bal ekleyin. Karışımı bir pamuk yardımıyla cildinize uygulayın. 10 ila 15 dakika beklettikten sonra yıkayın.

7. Aloe vera jeli ve yeşil çay
1 bardak yeşil çaya, 2 damla çay ağacı yağı ve 1 tatlı kaşığı aloe vera jeli ekleyerek karıştırın. Karışımı bir parça pamukla cildinize uygulayın. 30 dakika beklettikten sonra yıkayın.


Share.

About Author

Comments are closed.